Kediler Yıkanmalı mı?

Kediler yıkanmalı mı konusu hayvan severler arasında tartışma yaratabilen bir konudur. Bir kısım kedilerin yıkanması gerektiğini düşünürken bir kısım da kedilerin yıkanmaması gerektiğini destekler. Aslında bu durum kedilerin cinsine, karakterine ya da yaşadığı ortama göre değişebilir.

Kediler Yıkanır Mı?

Kediler yıkanmalı mı sorusunun cevabı aslında hayırdır. Yani aslında kedilerin yıkanıp yıkanmayacağı zorunlu ihtiyaçlar dışında tartışılır. Çünkü kedilerin dilleri steril bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kendilerini sürekli olarak yalayarak temizleyebilirler. Zaten kedi sahipleri kedilerin sürekli olarak kendilerini yaladığını görür. Bazı hayvan severler kirli olan tüyleri yalamalarını sakıncalı bulabilir. Fakat kedilerin enfeksiyon ya da virüs olmadığı sürece her türlü mikroorganizmayı temizleyebilir. Bu sebeple yıkanmasalar bile sürekli olarak ev ortamında kalan kediler her zaman temiz olur. Kedilerin türlerinin üzerinde zararlı ya da yapışkan bir madde bulunmadığı sürece kedileri yıkamak hiçbir şekilde tavsiye edilmemektedir. Su kedilerin en çok korktuğu nesnelerden biri olduğu için onları sürekli bu duruma maruz bırakmak bir süre sonra kedilerde psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Bununla birlikte sürekli olarak dışarı çıkan ve diğer kedilerle teması olan bir kedi yıkanmalıdır. Fakat bu yıkama sıklığı senede iki ya da üç kere olmalıdır. Kedileri yıkamak zorunda kalındığı zaman banyodan sonra onların tüylerini kurutmak en zor işlemdir. Kedilerin tüyleri ince ve sık olduğu için havluyla kurulanırken tüy dipleri ıslak kalacaktır. Bununla birlikte bazı kişiler saç kurutma makinesiyle onu kurutmak isteyebilir. Fakat kediler saç kurutma makinesinden çok korktukları için onlara bir travma yaşatabilir. Eğer kedilerin tüyleri yıkandıktan sonra kurutulmazsa hem nemlenebilir hem de hasta olabilirler. Nemlenen tüyler ise kötü bir koku oluşturabilir. Kediler yıkandıktan sonra onlara özel olarak satılan kedi havlusundan almak gerekir. Duştan sonra bu havlu ile kurulanmalıdır. Tüy diplerinde kalan ıslaklık ise gün sıcaklığıyla birlikte koruyacaktır. Aynı zamanda kediler ıslak tüylerini kendileri de yalayarak kurutabilir.

Kediler Nasıl Yıkanmalı?

Kediler yıkanmalı mı sorusundan sonra merak edilen bir diğer konu da nasıl yıkanmaları gerektiğidir. Kedisini yıkamaya karar veren kişi banyo ortamının çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen göstermelidir. Mümkün olduğunca ılık bir banyo ortamı yaratılmalıdır. Eğer mümkünse kedilerin küvette yıkanması tavsiye edilir. Küvetin içerisine yaklaşık beş santim derinlikte ılık su konulmalıdır. Bununla birlikte küvete sürekli olarak suyun akmasını izin verilmemelidir. Sürekli su akışı olduğu zaman kediler korkabilir ve duş sırasında strese girebilir. Kedilere banyo yaptırılırken onunla sevgi tonuyla ve şefkatle konuşmak gerekir. Bu şekilde kediler kendilerini daha rahat hisseder. Aynı zamanda banyo yapılırken kediler aniden kaçabilirler. Bu sebeple tehlikeli olan eşyalar banyoya girmeden önce toparlanmalıdır. Kediyi yavaş hareketlerle ve ılık su aracılığıyla ovalayarak yıkamalıdır. Aynı zamanda kediyi yıkarken kedi şampuanı kullanmak gerekir. Kurutma aşamasında ise kediyi çok sıkmadan tüylerinin üzerindeki ıslaklık kedi havlusuyla alınmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli