Köpekli Eve Kedi Nasıl Alıştırılır?

Köpekli eve kedi nasıl alıştırılır konusu hayvan severlerin en çok endişelendiği konular arasında yer almaktadır. Çünkü bilindiği üzere yıllardır kedi ve köpekleri birbirine alıştırmak çok zordur. Fakat hem kedi hem de köpek sahibi olmak isteyen kişiler için bu konu önemlidir.

Köpek ve Kedinin Alıştırılma Süreci

Köpekli eve kedi nasıl alıştırılır durumu aslına bir süreç gerektirir. Köpekle kedinin uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için sahiplerine çok büyük sorumluluklar düşer. Kişiler bu süreç için uygun bir koşul oluşturmalıdır. Köpek ve kediyi birbirine alıştırabilmenin en kolay dönemi yavruluk dönemidir. Çünkü insanlar gibi hayvanlar da yavruluk döneminde öğrendiği yaşam tarzını tüm hayatına yansıtır. Kedi ve köpek ikisi de yavruysa eğer birbirlerini aynı ortam içerisinde rahatlıkla kabul edebilirler. Ya da köpeğin yavruluk döneminde dışarıdaki kedilerine ya da başka ev kedilerine alıştırılmalıdır. Bu sayede sonradan gelecek olan kediye daha kolay alışır.

Köpek ve kedinin birbirine alışabilmesi için gerekli olan ilk durum kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortamdır. Bu canlılar bir ortamda kendilerini daha güvende hissediyorsa o ortamda farklı türlere daha kolay bir şekilde alışır. Köpeğin en sevdiği oyuncakların bulunduğu bir ortam ona kendini daha güvende hissettirir. Kedi ve köpek birbiriyle yüz yüze tanıştırılmadan önce ilk olarak kokularının birbirlerine koklatılması önemlidir. Daha sonradan yüz yüze gelen canlılar tanıdık kokuyu algılayarak karşı tarafa agresif hareketler sergilemeyecektir. 

Köpekli Eve Kedi Alıştırması

Köpekli eve kedi nasıl alıştırılır sorusunun yanıtını merak eden kişiler aşağıdaki maddeleri dikkatli bir şekilde incelemelidir;

  • Kişiler kediyi eve getirirken köpeğin gerçek sahibi tarafından getirilmesi önemlidir. Çünkü sahibin o kediyi benimsediğini köpeğine göstermelidir. Bu sayede köpek onu bir tehdit olarak algılamayacak ve kediye daha ılımlı bir şekilde yaklaşabilecekti.
  • Köpek ve kedinin birbirinin tanıyabilmesi için kontrollü davranmak gerekir. Yani ikisini aynı anda bir ortama hemen koymak kötü olabilir. Aynı zamanda eve gelen yeni kedinin evi dolaşıp tanıması gerekir. Köpek de bu durumu gözlemlemelidir.
  • Köpekle kedi aynı ortamda denk geldiği zaman eğer köpek kediye ılımlı davranırsa onu bir ödül mamasıyla ödüllendirmek önemlidir. Bu sayede kediye karşı nasıl davranması gerektiğini daha kısa bir sürede öğrenir. Daha sonradan da aynı ılımlı hareketleri sergiler.
  • Kedi geldikten sonra sahibin köpeği ile iletişimini kesmemesi önemlidir. Hatta kedi geldikten sonra köpekle daha fazla ilgilenmek gerekir. Eğer kediyle daha çok ilgilenilirse köpek bu durumu kıskanacaktır ve kediyi hiçbir zaman kabullenemeyecektir. Fakat köpekle daha çok ilgilenildiği zaman kedinin gelmesini iyi bir durum olarak algılayacaktır.
  • Kedi ve köpek birbirini tam anlamda kabullenmelidir. Eğer ikisinin birbirine alışması tam olarak sağlanmadıysa bir ortamda tek başlarına bırakmamak gerekir. Tek kalan kedi ve köpek birbirleriyle kavga edip düşmanlık besleyebilir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli