Evcil Hayvanlarda Mama Saklama ve Beslenme Önerileri

Evcil hayvanlarda mama saklama ve beslenme önerileri, onların yaşamlarının daha kaliteli bir şekilde ilerleyebilmesi için oldukça önemli olan iki faktördür. Özellikle beslenme evcil hayvanların yaşlarına, hastalıklarına ve genetiğine göre değişen bir durumdur. Evcil hayvanların mamaları da onların daha sağlıklı olması ve herhangi bir hastalıkla karşılaşmaması için gerekli olan bir durumdur. 

Evcil Hayvanlarda Mama Saklama Önerileri

Evcil hayvanlarda mama saklama ve beslenme önerileri onların daha sağlıklı, bayatlamamış ve taze besin tüketebilmeleri için oldukça önemli bir faktördür. Evcil hayvanlar özellikle bir rutine alıştıktan sonra farklı tatta ve farklı tazelikte mamayı tüketmek istemeyecektir. Bu durumda sürekli olarak yeni mama almak gerekecektir. Mamalar kiloyla ve fazla bir şekilde satıldığı için kişiler için oldukça pahalıya gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mama saklama önerilerine mutlaka dikkat edilmelidir. Ya da mamanın kokusunun mamaların saklandığı yer en önemli faktörlerden biridir. Evcil hayvan mamaları güneş almayan ve rutubeti olmayan yerlerde saklanmalıdır. Bununla birlikte mamalar saklanırken mutlaka son kullanma tarihlerine de bakılmalıdır. 

Oda sıcaklığında bekletilen mamalar tüketmeye hazır olmaz. Bununla birlikte sıcak ortamda olan mamalar oksitlenir. Oksitlenmesi hem tadını hem de kokusunu kaybetmesine sebep olur. Bununla birlikte vitamin, mineral gibi değerlerinin kaybına da yol açar. Özellikle böyle bir besini tüketmek evcil hayvanların günlük ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılamayacaktır. Aynı zamanda yanlış saklanan mamaların tüketilmesi evcil hayvanlarda kabızlık, kusma, ishal gibi bağırsak ve mide sorunlarına yol açar. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için son kullanma tarihi geçmemiş, kuru ve serin ortamlarda saklanmış mamalar verilmelidir. Kuru mamalar buzdolabında saklanmamalıdır. Yaş mamalar ise açıldıktan sonra mutlaka buzdolabına konulmalıdır. Aynı zamanda açıldıktan sonra 2- 3 gün içerisinde tamamen tüketilmesi gerekir. Ödül mamaları ise hava geçirmeyecek kapların içerisine konulmalıdır.

Evcil Hayvanlarda Beslenme Önerileri

Evcil hayvanlarda mama saklama ve beslenme önerileri bakılacak olursa evcil hayvana saklanmış olarak maması verilirken mutlaka kontrol etmek gerekir. İlk olarak mamanın üzerinde herhangi farklı bir oluşum var mı diye bakılmalıdır. Ardından mamanın kokusunun normal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle uzun süre muhafaza kalan mamaların son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Bunlarda herhangi bir sorun yoksa eğer gönül rahatlığıyla evcil hayvana verilir. 

Köpekler çok fazla anlamasa da kediler mamasında bir değişiklik olduğu zaman anlar ve yemez. Bu durumda tüm mama çöpe atılmalıdır. Evcil hayvanlara mama seçimi yaparken mutlaka yaşına göre ve hastalığına göre bir seçim yapılmalıdır. Mamanın içeriğinde protein, vitamin ve mineral içeriklerinin zengin olması önemlidir. Yaş mama ya da ödül mamasında ise yüksek kalori içermeyen besinler tarafından tercih yapılmalıdır. Evcil hayvanların sevdiği aromaları ve kokuları içeren mamaları tercih etmek onların beslenmesi açısından önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli