Kedilerde Karaciğer Yetmezliği

Kedilerde karaciğer yetmezliği farklı belirtiler ile anlaşılabilecek, karaciğeri ciddi oranda hasara uğratan bir durumdur. Kedilerin yaşamakta oldukları karaciğer yetmezliği, farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Karaciğerde yaşanan herhangi bir problem, vücudun diğer organlarını da direkt olarak etkileyeceği için bu durum oldukça tehlikelidir. Kedilerin yaşadıkları karaciğer yetmezliğinin belirtileri, birçok farklı belirti ile anlaşılabilir. Kedinizin bu belirtilerden herhangi birini yaşadığını gözlemeniz taktirde, hiç vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime danışmanız gerekir. 

Kedilerin karaciğer yetmezliği ve buna bağlı olarak yaşadıkları hastalıklarda vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Kedilerde karaciğer organı yaşamsal faaliyetlerine devam edebilmeleri adına tükettikleri besinlerin sindirimini sağlamaktadır. Karaciğerin bunun haricinde besinlerin içinde bulunan toksik maddelerin kandan atılması gibi, hayati önem taşıyan görevleri de bulunmaktadır. Kedilerin yaşadıkları karaciğer yetmezliği, muhakkak tedavi edilmesi olan bir hastalıktır. 

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde karaciğer yetmezliği belirtileri, kedilerin bağışıklıklarına göre farklı şekilde görülebilir. Kedilerin en sık şekilde yaşadıkları karaciğer yetmezliği belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • İştahsızlık sebebiyle çok hızlı kilo verme, buna bağlı olarak ani şekilde gelişen zayıflık,
 • Diş etlerinde, gözlerde veya ciltteki beyaz kısımlarda meydana gelen renk değişimleri, sararmalar,
 • Normalden çok daha yoğun şekilde su tüketimi isteği, 
 • Kusma veya ishal gibi problemler,
 • Normalden farklı davranışlarda bulunma,
 • Sürekli olarak salya akıtma, 
 • Enerji kaybına bağlı olarak hareketsizlik ve depresyon hali. 

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Neden Olur?

Kedilerin karaciğer hastalığı yaşanmasının altında pek çok farklı neden bulunabilir. Bu nedenler kedilere göre değişiklik gösterse de, en bilindik olanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedilerin Yaş Alması: Kedilerin yaşları ilerledikçe bir çok farklı hastalıkla karşı karşıya kaldıkları görülmektedir. Özellikle sağlıksız şekilde yaşayan ve beslenen kedilerin yaşlılık süreçlerinde karaciğer yetmezliği yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir. Kedilerin beslenme şekilleri herhangi bir hastalığa yakalanmaları ile direkt olarak alakalı olması sebebiyle oldukça önemlidir. Kedilerin veteriner hekimler tarafından önerilen, kuru mamalar ile beslenmeleri tavsiye edilmektedir. 
 • Kedilerin Cinsleri: Kediler farklı ırk ve cinsleri bulunan canlılardır. Bazı kedi cinsleri ise diğer türlere göre, hastalıklara daha sık şekilde yakalanır. Siyam kedilerinin pek çok kedi türünden çok daha yüksek oranda karaciğer yetmezliği problemi yaşadığı görülmektedir. 
 • Obezite: Kedilerin olması gereken aralıktan çok daha yüksekte olmaları, bir süre sonra obezite problemi yaşamalarına neden olur. Yanlış mama seçimi ve yanlış beslenme düzeni, hareketsiz bir hayat gibi pek çok etken kedilerin obezite problemiyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Karaciğer yetmezliğinin ise en yaygın görüldüğü kediler, obezite problemi yaşayan kediler olarak bilinmektedir. 
 • İlaçlar ve Kimyasal Maddeler: Kediler yaşamları boyunca farklı nedenlerden dolayı, farklı hastalıklara yakalanabilir. Bu hastalıkların tedavisi ise ağırlıkla ilaç yardımıyla yapılmaktadır. Kedilerin çok fazla ilaç ve kimyasal madde tüketmeleri, karaciğerlerine ciddi hasarlar bırakmaktadır. Dolayısıyla kedilerde karaciğer yetmezliğinin nedenlerinden biri, yoğun şekilde ilaç kullanımı olarak bilinmektedir.

Kedilerde Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Kedilerde karaciğer yetmezliği veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen testler yardımıyla kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Teşhis edilen hastalıklar için vakit kaybetmeden tedaviye başlamak ise hayati şekilde önem taşımaktadır. Kedilerde karaciğer yetmezliği genellikle klinik şartlarda tedavi edilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu hastalığı yaşayan ancak durumu stabil olan kediler için ise bağırsaklarla beslenme gibi yöntemler tavsiye edilmektedir. Kedilerin bu hastalık esnasında vitamin takviyeleri almaları da hastalığı atlatabilmeleri adına oldukça önemlidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli