Evcil Hayvan Besleyenler İçin Ev Temizliği Önerileri

Evimizi tüylü dostlarımızla paylaşmak ne kadar eğlenceli ve hoş olsa da evcil hayvan besleyenler için temizlik önerileri birçok evcil hayvan sahibinin dikkate alması gereken bir konudur.

Kedi ve köpek beslemek sorumluluk gerektiren bir durumdur. Gün içinde kucağınızda mırlayan veya eve geldiğinizde en sevdiği oyuncağı önünüze atıp oyun bekleyen tüylü dostlarınızın sağlığı açısından evi bazı püf noktalara dikkat ederek temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda evcil hayvanlarınızın rutin olarak kullandığı malzemelerin de düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Gerek sizin gerekse de minik dostunuzun sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken temizlik püf noktaları için bazı önerilerde bulunabiliriz.

Zemin Temizliğinde Kimyasal Ürünler Kullanmayın

Ev temizliğinde en dikkat edilmesi gereken bölümlerden biri zemindir. Evcil dostlarınızın ev içinde en çok temasta bulunduğu bir bölge olarak zemin temizliğinde kimyasal ürünler yerine doğal temizleyici olarak tercih edilen sirke ve sudan faydalanabilirsiniz.

Günümüzde birçok evcil hayvan sahibi köpekli ve kedili evde yer silme metotlarına dair doğa ve canlı dostu yöntemleri keşfetmek ister. Çünkü siz evde olsanız da olmasanız da tüylü dostlarınız evin tüm zeminini koklayarak tanımak ve keşfetmeye bayılır. Dolayısıyla çamaşır suyu veya kimyasal temizlik maddesi içeren malzemeler, sürekli bu malzemelerin kokusuna maruz kalan evcil dostunuzda alerji gibi çeşitli problemlere neden olabilir.

Evcil Dostunuzun Tüylerini Düzenli Tarayın

Kedi ve köpekler yılın belirli dönemlerinde mevsim geçişleri nedeniyle yoğun tüy dökebilir. Bu nedenden dolayı zaman zaman evin içinde tüy yumakları ile karşılaşan evcil hayvan sahiplerinin de yakından merak ettiği bir konu olarak köpekli ev nasıl temizlenir? Köpek veya kedi beslenilen bir evin temiz kalmasını sağlamak için öncelikle evcil dostunuzun tüylerini düzenli olarak taramanız gerekir. Tüy tarağı ile evcil dostunuzun üzerinde dökülüp birikme yapan tüylerini toplu bir şekilde alabilirsiniz. Böylece evcil dostunuzun tüylerini evin belirli bölgelerinde yumak şeklinde görmekten kurtulabilir, onun da tüy sağlığının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Evcil Dostunuzun Kumunu ve Kum Kabı Çevresini Günlük Olarak Temizleyin

Özellikle kedi sahiplerinin de yakından bildiği bir konu olarak kediler, tuvalet ihtiyacı için kuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle evin güvenilir ve sessiz bir köşesinde bulunan kedi kumu, kedinizin tuvalet sağlığı ve evin genel hijyeni açısından düzenli olarak temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Peki, kedi kum kabı nasıl temizlenir? Kedi kumunu temizlemek için kum küreklerinden yararlanabilirsiniz. Kum kabının temizliği içinde kimyasal temizleme malzemeleri yerine sirke ve suyu tercih edebilirsiniz. Çıkmayan kokular için de karbonat öncelikli seçenekleriniz içinde yer alabilir.

Evcil Dostunuzun Eşyalarını Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Evcil dostunuzu temizlemeyi ihmal etmediğiniz gibi onun sık sık kullandığı eşyaları da temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir. Tüylü dostunuzun en çok kullandığı eşyalar yatak ve oyuncaklardır. Özellikle köpeğiniz için yatak alırken çıkarılabilir kumaşlardan üretilen modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece haftada 1-2 defa köpek yatağının çıkarılabilir kılıfını makinede yıkayabilirsiniz.

Kedi veya köpeklerin sürekli olarak kullandığı oyuncaklar da düzenli olarak temizlenmelidir. Oyuncakların temizliğinde ise, yine kimyasal maddelerden ziyade sirke ve su gibi doğal antibakteriyel ürünleri tercih edebilirsiniz. Kedinizin düzenli olarak yattığı bir yatak yok ise, gün içinde en çok yatmayı tercih ettiği alanların üzerinde biriken tüyleri evcil hayvan tüy toplama rulosu ile düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli