Köpeğinizi Eğitime Vermek

Köpeğinizi eğitime vermek onun en kısa sürede her şeyi daha kolay kavrayabilmesi açısından çok önemlidir. Bazı köpek sahipleri köpeklerini kendi başına eğitmek ister. Bu da bir seçenektir fakat insanları çok yoran ve zorlayan bir durumdur. Özellikle ilk defa köpek besleyen biri tek başına köpeğine eğitimi veremez. Bir profesyonel destek alarak onun en güzel şekilde gelişmesini ve eğitilmesini sağlamalıdır. Köpeğe eğitim vermek için pek çok kişi onu uzak yerlere gönderebilir. Bunun hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Kişiler köpeklerini eğitime yollayacaksa dikkatli bir araştırma yapmalıdır.

Köpeği Eğitime Vermenin Avantajları

Köpeğinize eğitime vermek için avantajlar ve dezavantajlar göz önünde bulundurulmalıdır. Köpeğe eğitime vermenin avantajları şu şekildedir;

 • Köpek eğitimi köpeklerin daha disiplinli ve sağlıklı bir hayata adım atmaları için çok önemlidir. Verilen eğitim sayesinde köpeğin sahibi tarafından her türlü beklenti karşılanır. 
 • Köpeğin bilmesi gereken her türlü itaati sahibi köpek eğitimleri tarafından öğretilmektedir. Bu nedenle kişiler aslında yorulmadan kısa bir süre içerisinde eğitimli bir köpeğe sahip olabilir. 
 • Köpek eğitimi sadece köpekler için gerekli olan bir durum değildir. Köpek sahipleri verilen eğitimler doğrultusunda köpeğine nasıl davranması gerektiğini de öğrenir. Bu şekilde köpekte herhangi bir psikolojik sorun oluşması engellenmektedir. Köpek sahipleri köpeğe yanlış bir davranışta bulunursa eğer onun psikolojik sorunlarına sebep olabilir. 
 • Köpek eğitimleri genelde üç ve dört hafta sürer. Aynı zamanda köpeğin sosyalleşmesi içinde oldukça etkili bir durumdur. 
 • Köpekler eğitim aldıktan sonra daha cana yakın da insan canlısı olurlar. 
 • Kişiler kendi başlarına köpek eğitmeye çalışırlarsa çok daha uzun vadeli olacaktır. 
 • Köpeğe verilen eğitimler doğrultusunda insanlara ve diğer canlılara karşı olumlu yaklaşma sağlanmaktadır. Başkalarına zarar vermemesi için köpekler eğitilmelidir.

Köpeği Eğitime Vermenin Dezavantajları

Köpeğinize eğitim vermek isteyenler dezavantajları da düşünmelidir. Köpeği eğitime vermenin dezavantajları şu şekilde sıralanır;

 • Köpeğin eğitimi eğiten kişiye karşı olursa sahibinin itaatini yerine getirmeyebilir. Yani özellikle bazı köpekler eğitildiği kişinin kendi sahibi olduğunu düşünerek sadece ona itaat etmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda gerçek sahibine verildiği zaman onun itaatlerini yerine getirmeyebilir. Bu sebeple aslında köpek sahibi de düzenli olarak eğitime giderek köpeği kendine bağlamalıdır. 
 • Köpek eğitimleri belirli ücretlere tabidir. Çok zeki olmayan bazı köpeklerin eğitim süresi çok uzayabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman çok daha yüksek ücretler ödenebilir.
 • Köpek eğitimlerinde bazı köpekler onu eğiten kişi kişiye bağlanabilir. Ondan ayrıldığı zaman da psikolojisi bozulabilir ve strese girebilir. Strese giren bir köpek hem hastalanabilir hem de uzun bir süre depresyona girebilir.
 • Bununla birlikte köpeğin eğitiminin çok uzun sürmesi bir dezavantaj olabilir. Bazı köpekler geç öğrendiği için uzun süre eğitimde kalabilmektedir. Aylar süren bir eğitim sonrasında köpekler eğitim alanına iyice alışır ve buradan gitmek istemeyebilir. 
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli