Köpeklerle Yolculuk Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenler köpeği ile yolculuk yapacaklar için önemlidir. Köpek sahipleri tarafından güvenliği sağlayabilmek amacıyla özellikle uzun yolculuklarda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bu bilgiler daha rahat ve konforlu bir yolculuk yapabilmeyi sağlayacak önemli ipucularını içerir.

Köpekle Yapılan Yolculuklarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeklerde yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda hem köpeğin hem de hayvanseverlerin daha enerjik ve verimli bir yolculuk yapabilmeleri mümkün hale gelecektir. Köpekle yapılacak seyahat özellikle kişisel araç bulunmuyorsa dikkat edilmesi gereken farklı noktaları beraberinde getirir. Uçakla veya otobüsle yapılacak yolculuklarda köpeğin konforu ile beraber yolculuk sırasında emniyetli ve güvenli bir yerde olduğundan emin olunmalıdır.

Evcil hayvanla beraber yapılan bireysel araçla yolculuklarda belirli eşyaların hazırlanması ve gerekli anda kullanabilmek üzere araçta bulundurulması gerekmektedir. Bu eşyalar;

  • Köpeğin yemeğe ihtiyacını karşılayabilmesi için su kovası
  • Köpeğin rutinde kullandığı mamaları
  • Yeterli miktarda su
  • Uyuyabileceği bir alan oluşturabilmek için köpeğin evde bulunan yatağı, örtüsü ve battaniyeleri
  • Herhangi bir hastalık durumunda müdahale edebilmek için kullandığı çeşitli ilaçlar
  • Tuvalet ihtiyacını karşılayabilmek için çeşitli bakım malzemeleri, havlular, kaka torbası, çiş pedi
  • Temizleme mendiller
  • Gerekli görüldüğü noktalarda taşıyabilmek için bir kafes
  • Severek kullandığı ve onun sakinleşmesini sağlayan oyuncaklar bulundurulmalıdır.

Köpeklerle Seyahatin Önemi

Köpeklerle yapılan seyahatler beraberinde belirli bir sorumluluğu gerektirir. Bu hem köpeğin güvenliği hem de hayvanseverlerin daha sağlıklı ve konforlu bir seyahat için önemli olacaktır. Bu süreçte seyahat boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar ani olarak oluşabilecek krizleri çözebilmeyi de sağlayacaktır. Köpekle yapılan yolculuklarda bir süre sonra uçakla seyahat edilme durumu söz konusu olabilir. Özellikle yurt dışına çıkışlarda aşı sertifikası ve belirli aşıları olup olmadığı sorulmaktadır. 

Bu nedenle köpeğe ait olan aşıların sertifika kağıdı ve herhangi bir hastalık geçirdiğine ya da geçirmediğine dair onaylı belgelerin yer aldığı tıbbi kayıt örnekleri bulundurulmalıdır. Köpekle seyahat ederken araç içerisinde emniyette olduğundan emin olunmalıdır. Muhakkak ki emniyet kemeri takılmalıdır. Camları açıkta bırakarak soğuktan etkilenmesine rüzgarın etkisiyle enfeksiyon kapmasına veya alerjik bir durum ile karşı karşıya gelmesine neden olunabilir. Buna dikkat edilmelidir. Araç içerisinde klima kullanılırken köpeğin solunum yollarının hassaslığı göz önünde bulundurularak daha dikkatli kullanılmalıdır.

Köpeklerde yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Süreçte köpek ile yapılan yolculukta göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlara özellikle değinildi. Uzun mesafeler, uçakla yapılacak yolculuklar veya otobüs ile seyahat edecek olan köpeğin karşılaşabileceği anlık ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hayvanseverlerin yanında bulundurması gereken ürünlere tek tek değinildi. Köpekle seyahate çıkmadan önce onun daha sakin olmasını sağlayabilmek için kullanılacak mide yatıştırıcı çeşitli özellikleri bulunan ilaçların kullanılması mümkündür. Ancak bu süreci bir veteriner hekime danışarak yürütmek ve ilaçları bu şekilde kullanmak daha önemli olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli