Kedili Eve Köpek Getirebilir Miyim?

Kedili eve köpek getirebilir miyim sorusu son zamanlarda en merak edilen sorulardan biri olmuştur. Evlerde kedi beslemek köpek beslemekten daha kolay olabildiği için genelde insanların ilk tercihi olmaktadır. Kedi besledikten sonra bir canlıyı daha besleyebileceğine inanan bireyler yeniden bir kedi yerine bir de köpek beslemek isteyebilirler. Fakat en büyük soru işaretlerinden biri kediyle köpek aynı evde anlaşıp, barınabilirler mi olmaktadır. 

Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Kedili eve köpek getirebilir miyim sorusunu çözüme kavuşturmak için ilk olarak kedilerin karakteristik özelliklerine hakim olmak gerekir. Kediler genelde evin içinde pinekler ve günün çoğu vaktinde uyumayı tercih ederler.  Tüylerini kendileri temizler. Tüy dökmemesi için uygun mamalar tercih edilmelidir. Aşılamaları da kedilerin türüne göre veterinerlerde uygun olarak yapılır. Tuvaletlerini kumlara yapan kedilerin kumları kediye göre temizlenmelidir. Bu bakımları sağlandığı zaman mutlu ve sıkıntısız hayat yaşarlar.

Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Kedili eve köpek getirebilir miyim sorusunda kedinin ve köpeğin cinsi de önemlidir. Çünkü kediler ve köpekler asırlardır anlaşamayan iki türdür. Köpekler evi ve ev halkını koruma iç güdüsüne sahip hayvanlardır. Köpekler sahiplerine çok sadıktır ve bağlıdırlar. Köpeğin cinsine göre banyosu, bakımı ve veterinerlerde gerekli aşısı yapılmalıdır. Yine köpeğin cinsine göre değişiklik gösterebilir fakat günde 2 kere tuvaletleri için dışarı çıkarılması gerekmektedir. Bu bakımları sağlandıktan sonra köpekler mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. 

Kedi ve Köpeğin Aynı Evde Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler

Kedili eve köpek getirebilir miyim sorusuna çözüm arayanlar için şu noktalar yardımcı olabilir:

  • İlk olarak imkan varsa önemli olan kedi ve köpek yavru iken bir araya getirilmelidir. Yan yana geldikleri zaman birbirlerini tanımaya fırsat verilmelidir. Zamanla bir birlerini sevmeleri gözlemlenebilir. 
  • Kediler ile bağ kurabilen köpek cinsleri de mevcuttur. Eğer evdeki kedi diğer hayvanlarla anlaşamıyorsa, köpek cinsi olarak kedilerle bağ kuran türden olanı tercih edilebilir. Aksi takdirde kedi inatlaşabilir ve anlaşmamak için işi zorlaştırabilir.
  • Hem kedinin hem köpeğin evdeki oyun alanlarının farklı olması gerekir. Bununla birlikte yuvalarının da farklı yerlerde olması tercih edilmelidir. Çünkü yuva ve oyun alanların kedi ve köpeğin yaşam alanıdır ve buna saygı gösterilmesi gerekmektedir. 
  • Kedi ve köpeğin oyuncakları kendi seçimlerine göre olursa sahibine ve eve olan sahiplik duygusu artacaktır. Bu yüzden arada oyuncaklarını değiştirmek birbirlerinin kokularını da tanımaları açısından iyi olabilir. Zamanla birlikte aynı oyuncakla bile oynayabilirler. 
  • Köpeğin hırçın hareketlerinin göz ardı edilmemesi önemlidir. Evde tasma bulundurmak kediye karşı olası hırçınlaşmasında işe yarayabilir. Aynı odaya konulduğu zaman köpeğe muhakkak tasma takılmalıdır. Eğer tasma çıkarılacaksa sahiplerinin yanında bulunması gerekmektedir.
  • Kedi ve köpekler ev kokularına alıştıkça birbirlerine de alışacaklardır. 
  • Birbirlerine alışmaları için onlara zaman tanımak gereklidir. En başta hiç anlaşamadılar diye tamamen bağlarını koparmamak iyi olacaktır. 
  • Birbirlerine alıştıktan sonra beraber oyun oynayacaklardır ve özgürce evin içinde dolaşacakları gözlemlenebilir. Zamanla aralarında çok güçlü bağlar kurulduğu da gözlemlenir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli