Kedilerde En Çok Görülen Davranış Sorunları Hangileri?

Patili dostlarımızın bazı davranışları aslında sorun olarak algılanmalıdır. Yazımızın devamında sıralayacağımız davranış problemleri ve yapmanız gerekenleri öğrenerek gerekli aksiyonları almanızda yarar var. İlk olarak kedilerde tırmalama konusunu ele alacağız. Çünkü kediler tırmalamayı doğası gereği seven canlılardır. Bu yüzden tırmalama alışkanlıkları kesinlikle önlenmemelidir. Kedilerde tırmalama davranışının görülmesinin nedenlerinden ilki, tırnaklarını bu sayede törpüleyebilmelidir. Yani tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz aslında törpüleme anlamına gelmemelidir. Ek olarak kedilerin tırnaklarını kaplayan kılıfların da bu şekilde doğal yollardan törpülenmesi önemlidir.

Tırnak kılıfları kediler tarafından bazen tırnak olarak algılanabilir. Bu durumda yaşam alanlarına bir görsel işaret bırakmaktan geri kalmayan kediler dosta düşmana karşı kendi bölgelerine giriş yaptıklarını göstermek amacıyla törpüleme yapabilir.

Kedilerde Tırmalama Nasıl Önlenir?

Kedilerde tırmalamayı önlemek için yapmanız gereken şey, onun için bir tırmalama ağacı almak olacaktır. Petshop’larda rahatlıkla bulabileceğiniz tırmalama ağacını, kedi evinin yakınına bırakabilirsiniz. Ancak kediniz ağaçlara ilgi duymuyorsa bu üründen verim alamayabilirsiniz. Gerçekten iyi bir gözlemci olan kediler tırmalama tahtasına rağmen mobilyaları, kapıları ya da diğer eşyaları tırmalamaya devam edebilir.

Kedinizin sevdiği yerleri tırmalamasını engellemek için size bir önerimiz var. Şeffaf koli bantlarını yapışkan kısımları arkada kalacak şekilde kedinizin tırmaladığı eşyalara yapıştırabilirsiniz. Bu sayede hem onları hem de mobilyaları ya da diğer ekipmanları korumuş olursunuz.

Kedilerin Mutfağa Girmesini Nasıl Engellerim?

Kediler doğası gereği yüksek noktalarda gezmeyi çok sever. Öyle ki sevdiği yiyeceklerin olduğu bir yerden çıkmak istemezler. Mutfak ise kedilerin güzel vakit geçirdiği alanlardan biridir. Tezgaha çıkarak yiyecek aramak elbette kedi sahiplerini kızdıracak hareketlerdendir. Bunun önüne geçmek için kedinize yasak koymanız gerekiyor. Yetişkin kedilerde zor olabilir ancak ilk kedi sahiplendiğiniz gün, bu kurala dikkat etmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde açık yemek bırakmamak, yemek kaplarını da dolaplarda muhafaza etmek, kedinizin sürekli mutfağa girmesini engelleyebilir yani onları vazgeçirebilir.

Kedilerin Süt Bitkilerini Yemesi Nasıl Engellenir?

Patili dostlarımız etobur canlılardır. Ancak bazen ot yeme ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır. İçgüdüsel olarak ortaya çıkan bu davranışla beraber saksıları eşeleyen kediler, yaşam alanında kötü görünüme neden olabilir. Bunu engellemek için onlara kedi nanesi alabilirsiniz. Ayrıca kedinin tüketebileceği bitki tohumlarını evde çimlendirmeniz faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi ve destek için veteriner hekime ulaşmanızı öneriyoruz. Kediler biraz inatçı canlılardır. Bu yüzden alışkanlıklarından kolayca kurtulmalarını beklemek biraz anlamsızdır. Profesyonel bir destek alarak bu süreci atlatmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli