Evcil Hayvanların Ömrünü Uzatma Tavsiyeleri

Özellikle birlikte geçirilen belirli bir süreden sonra evcil hayvanlar ailenin bir parçası ve bireyi haline gelmektedir. Fakat maalesef ki evlerde beslediğimiz evcil dostlarımızın yaşam süreleri bizlerin ortalama yaşam sürelerine göre çok daha kısadır. Örnek olarak; bir muhabbet kuşu 6-8 yıl, bir kedi 8-14 yıl ve bir köpek ise 7-12 yıl arasında yaşamaktadır. Bu süreler tabi ki ortalama yaşam süreleridir, yapılacak olan bazı iyi ve doğru uygulamalar ile bu süreleri biraz daha artırmak, yaşam süresini maksimuma çıkarmak mümkün olabilmektedir. İnsanlarda da durum böyledir, birçok faktöre göre yaşam süreleri farklılıklar göstermektedir. Gelişmemiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde bile insan ortalama yaşam süreleri arasında ciddi farklar vardır. Konumuz olan evcil hayvanlarda yaşam süresini uzatmaya katkı sağlayacak ipuçlarına başlayalım.

Hastalıklardan Korunma ve Aşılama

Özellikle kedi ve köpekler için en önemli konunun bu olduğu söyleyebiliriz. Yavru kedi ve köpeklerde görülen birçok bulaşıcı ve enfeksiyon hastalığı söz konusudur. Bunlar evcil hayvanı ciddi derecede etkilemekte ve ölümüne neden olabilmektedir. Bu hastalıklar yüzünden henüz yavruyken kaybettiğimiz çok sayıda kedi ve köpek vardır.

Hastalıklardan korunmanın ilk aşaması anne sütünün yeterli düzeyde alınmasıdır. Yaklaşık olarak 2 aylık yaşa kadar anne sütü ile beslemek gerekir. Bu sürecin ise ilk günleri çok önemlidir. Çünkü anne sütündeki antikorlar ilk günlerde oldukça yoğundur ve yavrunun en azından aşılamaya kadar korunmasına yardımcı olur. Sonrasında ise aşılamaların doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Kaybettiğimiz kedi ve köpeklerin büyük çoğunluğunu enfeksiyon hastalıklar yüzünden kaybetmekteyiz. Eğer aşılamalar doğru ve düzenli bir şekilde yapılırsa, bu hastalıklara karşı %90’nın üzerinde evcil hayvanımızı korumuş oluruz.

Stresten Uzak Bakım

Bakım diğer önemli bir konudur. Evcil hayvanın yaşam alanı, egzersizleri, onunla geçirdiğiniz vakit ve en önemlisi stresten uzak olan zamanlar yaşam süresi üzerine oldukça etkilidir. Stres, birçok sağlık sorunun habercisi olabilmektedir. Sahibinden ayrı yaşama, sürekli yalnız kalma, aşırı sesli ortamlar, aşırı gürültülü ortamlar gibi birçok faktör birer stres nedenidir. Ayrıca hijyenik olmayan ve kirli bir yaşam alanı da strese ve birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Bakım konusu oldukça geniş bir konudur. Bir evcil hayvan sahibinin içtiği sigara bile o canlıyı çok ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Önemli olan evcil hayvanınız için uygun bir yaşam alanı oluşturmak, onunla ilgilenmek ve stresten uzak yaşamasını sağlamaktır.

Beslenme ve Mamalar

Yavruluk döneminden itibaren yaşamın her alanında beslenme oldukça önemlidir. Evcil hayvanın ihtiyacı olan besin maddeleri dengeli ve uygun şekilde sağlanmalıdır. Kedi, köpek, evcil kuşlar ve diğer evcil hayvanlar için bu geçerlidir. Tabi ki her canlının beslenme şekli farklı olabilir. Bu nedenle canlınıza uygun ve kaliteli ürünler kullanmak önemlidir.

Kedi ve köpeklerde mama seçimi de çok önemlidir. Birçok farklı kalitede mama görmek mümkündür. Arada bu kadar kalite ve fiyat farklı olduğunda ister istemez insanın içerisine de şüphe düşmektedir. Bu konuda kesinlikle haklısınız. Birçok kalitesiz mama kronik sağlık sorunlarına ve başta idrar yolu sistemi olmak üzere çeşitli sistemlere zarar vermekte, canlının yaşam süresine olumsuz etki yapmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli