Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi anneleri tarafından verilmektedir. Fakat bazı durumlarda anneler yavrularını kabul etmemektedir. Bu durum da yavru kedilere eğitimi insanlar vermek zorundadır. Bazen de kediler, yavruyken sahiplendirilmektedir. Böyle durumlarda da insanlar belirli teknikleri uygulayarak yavru kedilere kumda tuvalet yapma eğitimi vermektedir.

Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi zamanı çok önemlidir. Kediler ilk doğduklarında 1 ay boyunca anneleri yardımıyla tuvaletlerini yapabilmektedir. Eğer yavru kediye annesiyle beraber bakılıyorsa; annesi ilk aylarda tuvaletini yaptıracağından herhangi bir eğitime gerek kalmamaktadır. Yavru kedinin annesi yoksa ve 1 aydan küçükse tuvaletini yapmasına insanların yardım etmesi gerekmektedir. 

Aksi takdirde yavru kediler tuvaletlerini yapamamaktadır. Bu durum da ölmelerine sebep olmaktadır. Yavru kediler 1 aydan küçükse; mamalarını yedikten sonra dışkılama ve idrarlarını yapma bölgelerini pamuk yardımıyla uyarmak gerekmektedir. 1.aydan sonra tuvalet eğitimi verilebilmektedir. 1 ay dolmadan verilen eğitimler; kediler yeterli olgunluğa ulaşmadığı için amacına ulaşmamaktadır. Kedilere tuvalet eğitimi doğumlarından sonraki 1.aydan sonra verilmeye başlanmalıdır.

Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi verilirken sabırlı olmak gerekmektedir. Kedinin Dünya’ya henüz geldiğinin ve annesi olmadan hayata tutunmaya çalıştığının bilincinde olarak anne şefkati ile eğitimi vermek gerekmektedir. Eğitim sırasında kediye nazik davranmak ve baskılamamak gerekmektedir. Yeterli çaba verildiği takdirde kediler kumlarına kolayca alışabilmektedir. 

Yavru kedi 1.ayını doldurduktan sonra yemek ve uyanma sonralarında kumuna götürerek tuvalet eğitimi verilmektedir. İlk kez kumla tanışacak olan kedinin; kum kabını koklamasına, oynamasına, tanımasına fırsat vermek gerekmektedir. Ardından yavaşça kumun üzerine bırakılması gerekmektedir. Kediler içgüdüsel olarak kumlara tuvaletlerini yapmaktadır. Kedi, kum tuvaletiyle tanıştığı ilk dakikalarda kumuna tuvaletini yapabilmektedir. Eğer yapmadıysa gün içinde beslenmelerinden sonra bu davranışı tekrar ettirmek gerekmektedir. Yaptıktan sonra kumu ile tuvaletini kapatmaktadır. Kumunun hemen temizlenmesi kedinin bir sonraki tuvaletini kuma yapması için önem arz etmektedir. 

Kediler titiz hayvanlardır. Bu yüzden kumlarının da temiz olmasını istemektelerdir. Birkaç gün boyunca, baskılamadan aynı davranışları tekrar ettirmek, kedinin kuma alışmasına neden olmaktadır. Alışma süreci yaşanırken kedinin kum kabının yerinin değiştirmemek gerekmektedir. Kedinin kuma tuvaletinin yapışından sonra onu mamayla ödüllendirme; davranışı pekiştirmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ödüllendirilerek tuvalet eğitiminin verilmesi; davranışı kolayca edinebilmesini sağlamaktadır.

Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi verilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki; kediye olan davranışlardır. Yavru kedi, tuvalet eğitimi esnasında kumu yerine başka yerlere tuvaletini yapma davranışı sergileyebilmektedir. Bu durumda asla kediye bağırmamak gerekmektedir. Bağırmak ve kızmak; kedide travma yaratacağı gibi, işeme veya dışkılama işlemini tepkisel olarak da kumu dışındaki yerlere yapmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden, tuvalet eğitimi esnasında kediye sevgiyle yaklaşmak gerekmektedir. Kedinin alışma sürecinde ödüllerle onu tuvalete alıştırmak gerekmektedir. Kedi kumu da yavru kedilerin, tuvalet eğitimleri esnasında önemli olmaktadır. 

Uygun kedi kumu belirlenmezse kedilere verilen tuvalet eğitimi zor olmaktadır. Kedi kumunun koku hapseden özelliğe sahip olması ve kedilerin vücutlarını tahriş etmeyecek yapıda olması gerekmektedir. Kedi kumunun ev içinde konulduğu yer de tuvalet eğitimi için önemli olmaktadır. Kediler, beslendikleri yerlerde tuvaletlerini yapmamaktadır. Bu doğa hayatında da kedilerde görülen bir davranıştır. Tuvaletleri ile yeme-içme alanları ayrı olmak zorundadır. Kediler, titiz ve temiz hayvanlar oldukları için kedi kumlarının temizlenmediği zamanlarda kumları dışındaki yerlere tuvaletlerini yapma davranışı gösterebilmektelerdir. Özellikle eğitim sırasında kumun temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu durum kedinin kuma kolayca alışmasına vesile olmaktadır. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli