Kediler Öpüldüğünü Anlıyor Mu?

Kedi sahiplerinin çoğunluğu evcil dostlarını öperek sevgilerini göstermekten kaçınmazlar. Bu nedenle kediler öpüldüğünü anlar mı, sorusu ile sık sık karşılaşabiliriz. Kedinizin öpücüğünüze karşı verdiği tepkiyi ölçerek anlayıp anlamadığını ve hoşuna gidip gitmediğini anlayabilirsiniz. Kedinizi öptüğünüz zaman hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için incelemeniz gereken beden dili hareketleri ve bazı davranışlar bulunur. Nedir bu davranışlar, inceleyelim.

Kediler Öpülmekten Hoşlanır Mı?

Kediler sevildiğini anlar mı? Kediler canlı dünyasında kendine özgü davranışları ve kuralları bulunan evcil hayvanlardır. Bu nedenle diğer hayvanların ve insanların onlara karşı yaklaşımlarına nasıl cevap vereceklerini kestirmek çok zordur. Uzun süredir aynı ortamı paylaştığınız tüylü dostlarınızı en yakından siz tanırsınız. Bu nedenle kedilerin sahiplerin öpücüklerine karşı verdiği tepkiler ve beslediği duygular tamamen farklılık gösterir.

Kedilerin öpülmekten hoşlandığını gösterdiği bazı davranışlarla anlayabilirsiniz. Kedinizi öptüğünüzde başını size doğru eğiyor, yavaşça mırlıyor ve başını sevmenize izin veriyorsa dostunuz üstüne konan öpücükten oldukça memnundur. Fakat öpücük kondurduğunuz kedi kulaklarını geriye atıyor, kuyruğunu sert bir şekilde hareket ettiriyor ve size ısırarak tepki veriyorsa öpücükten hoşlanmadığının sinyalini veriyor demektir.

Kedilerin öpülmeye karşı verdikleri tepki, kedi ile öpen kişi arasındaki bağa ve kedinin o an içindeki psikolojik durumuna göre farklılık gösterir. Evde yaşayan kediler için bu durum yavruluk döneminden itibaren karşılaştığı sevgi derecesi ile alakalıdır. Yavruluk döneminde de sahibi tarafından yoğun sevgiye maruz kalan kediler, yetişkinlik döneminde de öpülmekten kucağa alınmaktan ve temas edilmekten hoşlanırlar. Kedilerin temas kurmayı sevmesi ve sahibi ile bağlarının güçlü olması tamamen sahibinin ona yaklaşımına bağlı olarak gelişir.

Kedileri Öpmek Zararlı Mı?

Kedilerini öpmeye doyamayan kedi sahiplerinin yakından merak ettiği bir konu olarak Kedileri öpmek zararlı mı? Sokak ortamında büyüyen ve sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmadığınız kedileri öpmek zararlı olabilir. Parazit aşısı olmayan kediler tükürük yolu ile insanlara bakteri ve parazit taşıyabilir. Bu nedenle özellikle kedileri dudaklarından öpmemek gerekir. Fakat aynı ortamda yaşadığınız kedinizin iç-dış parazit aşıları düzenli olarak yapılıyorsa dudakları dışında baş bölgesini öpmenizde sakınca yoktur.

Kediler Öpüldüğü Zaman Ne Hisseder?

Kediler öpüldüğünde ne hisseder? Kediler tabiatları gereği öpüldüklerini anlamazlar. Fakat sokak veya ev kedisi fark etmeksizin ona karşı gösterdiğiniz sevgiyi anında hissedebilecek içgüdüye sahiptir. Bu nedenle sevildiğini hisseden kedi, sizden uzaklaşmıyor, mırlıyor ve kendini sevdirmeye devam ediyorsa bu durumdan hoşnut olduğunu size bildiriyor demektir. Böylece karşınızdaki minik dostunuzla ilk sevgi diyaloğunu kurduğunuzu söyleyebiliriz.

Kedilerin Öpücüğü Nasıl Olur?

Kediler gerek dışarıdaki insanları gerekse kendi sahiplerini sevdiklerini çeşitli beden dili hareketleri ile göstermeyi severler. Aslına bakılırsa bunun bir tercih olmadığı, tabiatları gereği hem diğer canlılarla hem de insanlarla beden dili hareketleri ile anlaştığı söylenebilir. Peki, kedi sahiplerinin minik dostlarını öpmesi gibi kediler sahiplerini öper mi? Kediler insanlar gibi öpme davranışını gösteremez. Fakat demin bahsettiğimiz gibi sevgilerini karşıdaki insana göstermek için çeşitli beden dili hareketlerini kullanırlar.

Kediler sahiplerinin bacaklarına sürtünüyorsa ve temas kurmak istiyorsa sahibine karşı sevgi beslediği, güvendiği ve bu duygusunu ona yansıtmak istediği söylenebilir. Benzer şekilde kuyruk hareketlerini incelediğimiz zaman ise, kuyruklarının yukarıda ve kıvrık olması sizinle olmaktan ve sevilmekten oldukça memnun olduğunu gösterir. Kedilerin gözleriyle öpücük atması ise, sahiplerinin gözlerine net olarak bakıp, gözlerini yavaşça kırpması şeklinde tarif edilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli