Yaşlı Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yaşlı kedi bakımı gerçekten sabır ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Öncelikle 10 yaşını dolduran kediniz artık yaşlanmaya başlamıştır. Bu nedenle daha farklı bir bakım sürecine geçiş yapan kedinizin beslenmeden temizliğine kadar birçok kurala dikkat etmenizde yarar var. Üstelik diyet başta olmak üzere diğer alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Sağlık sorunları da yaş ilerledikçe ortaya çıkabileceği için rahatsızlıkların erken teşhisi bu süreçte çok önemlidir.

Kediler yaşlandığı zaman enerjileri azalır. Ayrıca görmede zayıflama, daha çok sıcak yerde vakti geçirme isteği, işitme kayıpları, tüylerde beyazlama ve oyun oynamaya az yatkınlık gibi durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle kedinizle daha çok ilgilenmenizi ve onu yalnız bırakmamanızı tavsiye ediyoruz. 

Yaşlı Kedilerde Beslenme İhtiyacı Nasıldır?

10 yaşını doldurmuş olan bir kedi artık yaşlılık dönemine giriş yapmış demektir. Bu kedilerde mama ve su ihtiyacı farklıdır. Yavru kedilerde olduğu gibi yaşlı kedilerde de bu dönem bol taze su ve yeteri kadar beslenmeyle desteklenmelidir. Ayrıca vitamin takviyeleri de yapılmalıdır. O halde yaşlı kedi maması kullanmak, bu dönemde dikkat etmemiz gereken en önemli konulardandır.

Yaşlı kedilerde özel mamaların yanı sıra su tüketimi taze olarak gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden gerekirse 4-5 saatte bir suyu tazelemenizi öneriyoruz. Yaşlı kedilerde çokça görülen böbrek yetmezliği ancak taze ve bol su tüketimiyle önlenebilir. Ayrıca yaş mamalarda kuru mamaya göre daha çok sıvı vardır. Yaşlı kediler için bu nedenle yaş mama takviyesi yapmak gerekir. Yaşlı kedilerin omega yağ asitleriyle beraber kalsiyum, antioksidanlar, D ve B6 vitaminiyle desteklenmesi gerekiyor. Özel olarak üretilen mamaları satın aldığınızda kediniz bu dönemi daha sağlıklı bir şekilde geçirecektir.

Yaşlı Kedilerin Davranışı Değişir mi?

Yaşlı kedilerin davranışları her zaman kontrol edilmelidir. Farklı bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir. Öte yandan kedinizin ağlamaklı miyavlamaları ya da acıyla kıvranmaları durumunda ciddi bir sağlık sorunu başlamış olabilir. Sonuç olarak olağan dışı davranışların mutlaka gözlemlenmesi ve gerekli tedavi aşamalarının başlatılması çok önemlidir.

Yaşlı Kedilerde Eklem Ağrısı Yaşanır mı?

Yaşlı kediler daha çok sıcak yerlerde vakit geçirmeyi sever. Ayrıca pencere kenarlarında veya soba önünde kalmaya bayılırlar. Fakat bir süre sonra bu davranışlarından da vazgeçebilirler. Çünkü eklem ağrılarıyla baş başa kalabilen kedilerin gün içinde sızlanmaları da söz konusu olabilir. Bu süreçte yapmanız gereken şey onları her zaman ideal sıcaklıkta bekletmek ve bolca istirahat etmelerini sağlamaktır.

Yaşlı Kedilerin Diş Sağlığı Nasıldır?

Yaşlı kedilerde diş sağlığı tıpkı yavruluk döneminde olduğu gibi düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca diş problemleriyle karşılaşmamaları için periyodik olarak veteriner muayenesinden geçirilmelidir.

Gördüğünüz üzere yaşlılık döneminde patili dostlarımıza gereken önemi göstermeliyiz. Sağlıklı bir şekilde vakit geçirmeleri adına ayrıca vücut sağlığına ve beslenme süreçlerine de dikkat etmeliyiz. Özellikle de sıcak yerlerde vakit geçirmeleri gereken yaşlı kedilerin bu sayede eklem ağrılarından korunduğu da unutulmamalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli