Köpeklerde Regl Dönemi Hakkında Bilinmeyenler

Köpek ebeveynleri, köpeklerde adet döngüsü ile ilgili birçok sorunun cevabını arar. Dişi köpekler cinsel olgunluğa eriştiklerini regl olarak belli eder. Dişi köpeklerin üremeye hazır olduklarını ve cinsel olgunluğa eriştiklerini simgeleyen regl dönemi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizlerle paylaşabiliriz.

Köpeklerde Regl Döngüsü

Köpeklerde östrüs döngüsü olarak da adlandırılan regl dönemi, insanlarda olduğu gibi dişi köpeklerde de üremeye hazır olduklarını ifade eder.

Peki, dişi köpeklerde regl kaç gün sürer? Dişi köpeklerde adet döngüsü dört farklı evrede tamamlanır. Aynı zamanda bu evrelerin süreleri birbirinden farklıdır. Köpeklerde regl döngüsü; proöstrüs, östrüs, diöstrüs ve anestrüs olmak üzere 4 evreden oluşur.

Proöstrüs

Dişi köpeklerde kanlı akıntının oluşmaya başladığı proöstrüs dönemi, östrojen seviyesinin en yüksek olduğu evredir. Dişi köpekler proöstrüs dönemine girdiği zaman, daha agresif tavır sergilemeye başlar. Dişi köpekler bu evrede erkek köpekler ile çiftleşmeye hazır olduklarını göstermek için hormon salgılamaya başlar. Köpeklerin davranışlarında belirgin farklılıkların gözlemlendiği bu evre ortalama olarak 9-10 gün sürer.

Östrüs

Dişi köpeklerde östrüs dönemi kanlı akıntının azalmaya başladığı evredir. Ortalama olarak 4 ile 24 gün arasında bir sürede tamamlanan östrüs evresi, dişi köpeklerin erkek köpekleri kabul ettikleri dönemdir. Kuyruklarını havaya kaldırarak erkek köpeklere kur yapan dişi köpekler yılda ortalama 2 kez östrüs evresine girer.

Diöstrüs

Dişi köpeklerde diöstrüs dönemi ortalama 2 ay sürebilir. Bu evrede dişi köpekler erkek köpeklere olan ilgisini kaybeder. Östrojen seviyesinin minimuma yaklaştığı diöstrüs evresinde, progesteron seviyesi maksimuma çıkabilir.

Anestrüs

Dişi köpeklerin vulvasının normale döndüğü ve regl kanamasının son bulduğu anestrüs evresi ortalama olarak 5 ay sürebilir. Dişi köpeklerde rahmi bir sonraki gebelik sürecine hazırlayan Anestrüs evresinin süresi, her köpek cinsinde farklılık gösterir.

Köpekler Ne Zaman Regl Olur?

Dişi köpeklerde insanlarda olduğu gibi üremeye hazır oldukları ve cinsel olarak olgunluğa eriştikleri, regl sürecine girmesi ile anlaşılır. Bu nedenle birçok köpek ebeveyni dişi kedilerin ilk ne zaman âdet kanaması gördüğünü merak edebilir. Yavruluk döneminde başlayan regl dönemi tüm köpeklerde ortalama olarak 6.aydan itibaren görülebilir. Fakat büyük köpek ırklarında bu evre 18 – 20. Aya kadar uzayabilirken, küçük köpek ırklarında 4.ayda da gelişme gösterebilir.

Köpeklerde adet döngüsü insanlarda olduğu gibi temel bir üreme işleyişine bağlı olarak ortaya çıksa da sürelerinde ve döngüsünde birtakım farklılıklar mevcuttur. Köpek sahiplerinin de yakından merak ettiği bir konu olarak, köpekler kaç ayda bir adet görür? Köpeklerin adet döngüsünde insanlara kıyasla yer alan temel farklılık burada ortaya çıkar. Köpekler aylık olarak bu döngüyü tamamlamaz. Dişi köpeklerde yılda iki defa regl olur. Aynı zamanda yılda iki defa geçirdikleri regl süresi ortalama olarak 21 gündür.

Köpeklerin Regl Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi köpeklerin regl olduğunu anlamak için köpeklerde regl belirtileri olarak sıralayabileceğimiz birtakım semptomlar bulunur.

  • Vajinada kızarıklık
  • Kanlı akıntı
  • Sürekli olarak idrara çıkma
  • Ağrı
  • Genel halsizlik ve iştahsızlık
  • Meme ucunun belirginleşmesi
  • Vulvanın şişmesi

Köpeklerin Regl Döneminde Ne Yapılmalı?

Köpekler regl sürecinde kendilerini keyifsiz ve mutsuz hissedebilir. Bu nedenle iştahları azalabilir ve günlük olarak yapmaktan hoşlandığı şeyleri yapmak istemeyebilir. Peki bu belirtileri gösteren köpekler adet olunca ne yapmalı? Regl belirtisi olarak gün içinde mutsuz ve depresif bir moda giren köpeğinize şefkatle yaklaşmalı, üzerine gitmemeli, yalnız kalmasına izin vermeli ve ona ilgi göstermeye devam etmelisiniz. Aynı zamanda evde yaşayan sevimli dostunuzun 21 gün boyunca reglden kaynaklanan kanamalarına engel olabilmek için köpek pedlerini deneyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli