Sokak Kedilerine Hangi Yiyecekler Verilir?

Sokak kedilerine hangi yiyecekler verilir sorusu sokak kedilerine yardım etmek isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Savunmasız bir şekilde sokakta bulunan kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek isteyenler hangi yiyeceklerin onlar için daha uygun olduğunu merak ediyor. Bazı yiyeceklerin onlara iyilik yapmaktan daha çok zarar verdiği bilinmelidir.

Sokak Kedilerini Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sokak kedilerine hangi yiyecekler verilir konusu kedilerde çeşitlilik sağlar. Özellikle ev yemeklerine veya hazır mamalara alışık olmayan bir kedi sokak yaşamında farklı bir beslenme rutini geliştirir. Sokak kedilerine yemek verirken özellikle yaşantılarından kaynaklı olarak vücutlarının yitirdiği vitamin ve mineralleri tekrar kazanabilmeleri için farklı seçenekler göz önünde bulundurulabilir. Bu kaybettikleri vücut dirençlerinin tekrar kazanabilmesinde büyük yarar sağlayacaktır.

Kediler kuru mama veya yaş mama ile de beslenebilir. Eğer tavuk ve et türünde yiyecekler verilecekse pişirilerek verilmesi vücutlarında parazit oluşmasına engel olur ve daha çok tercih edilir. Özellikle sokakta yaşamaları ev kedisinin daha çok enerjiye ihtiyaç duymasına sebep olur. Kış mevsiminin vücutlarının direncini düşüreceği de göz önünde bulundurularak daha çok fayda sunacak ve vücut ısılarını da engelleyebilecek gıdalar tercih edilebilir. 

Sokak kedilerine hangi yiyecekler verilir bilindiği üzere kediler ete düşkünlükleri bulunan canlı varlıklardır ancak çeşitli tahıl ürünleri de ilgilerini çeker. İçerisinde lif kaynağı oldukça geniş olan gıdalar yulaf, mısır gibi tahıllı ürünler ve bunun yanı sıra besin değeri yüksek olan kabak, bezelye, havuç, fasulye gibi sebzeler verilebilir.

Hayvansal bir gıda olduğu için kedilerin en ideali besinleri yumurtadır. Hem oldukça yüksek bir protein oranı içerir hem de haşlanmış bir yumurtayı tüketmek kedilerin hoşuna gitmektedir. Sokak kedisine verilmemesi gereken en önemli yiyecek süttür. Hayvandan sağılarak elde edilen sütü kedilerin vücudu sindiremez. Bu da vücutlarında tepkime olarak yoğun bir ishal rahatsızlığına yakalanmasına sebep olabilir. Çikolata başta olmak üzere içerisinde şeker oranı yüksek olan gıdaları kedilerin sindirim sistemi eritemez ve bu ileri boyutlu kalp rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Sokak Kedilerine Ne Verilirse İyi Gelir?

Sokak kedileri hem doyurucu ve uzun saatler acıkmalarına engelleyecek hem de hoşlarına gidecek yiyeceklerle beslenebilir. Burada önemli olan içerisindeki kalori oranı düşük daha çok fayda sağlayacak vitamin ve mineral yönüyle zengin yiyecekleri verebilmektir. Zorlu koşullarda hayat süren bu kedileri doyurabilmek için en çok sevdikleri yiyeceklerin başında tavuk ve balık gelir. Yumurta, patates ve ciğer de sıklıkla tüketmeyi sevdikleri yiyecekler arasındadır. Haşlanmış sebze çeşitlerini büyük bir memnuniyetle tüketebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken içerisine herhangi bir baharat veya tuz katılmadan yiyeceğin hazırlanmasıdır.

Sokak kedilerine hangi yiyecekler verilir konusuna farklı açılardan bakıldı. Alternatif olarak tüketebilecekleri pek çok ürün çeşidi bulunmaktadır. Sokak kedilerine fayda sunacak ve sindirim sistemine dost yiyecekler gönül rahatlığı ile verilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli