Rottweiler Köpek Cinsi ve Özellikleri

Rottweiler köpek cinsi ve özellikleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Çünkü büyük ve güçlü bir köpek türü olduğu için herkesin yaşam tarzına uyum sağlayamayabilir. Rottweiler cinsi köpekler çok eski dönemlerde koruma köpeği olarak kullanılırdı. Dayanıklı ve sağlam olmalarından dolayı pek çok orduda görev yapmıştır. İç güdüleri yüksek olan bu köpek türleri aynı zamanda oldukça akıllıdır. Şu an ise aile köpeği olarak pek çok evde mutlu bir şekilde yaşayabilen türler arasında yer alır.

Rottweiler Köpek Cinsi Özellikleri

Rottweiler köpek cinsi ve özellikleri bakılırsa aslında en çok dayanıklı ve büyük olduğu konuşulmaktadır. Kürkleri kalın, set, kısa ve çift kaplamalıdır. Kürkün renkleri ise genelde siyah- bronz ya da siyah- maundur. Burunları geniş deliklere sahiptir ve siyah renklidir. Rottweiler cinsinin diş etleri koyu renkli ve dudakları siyahtır. Gözleri badem şekilli ve orta büyüklüktedir. Rottweiler köpeklerinin göz rengi genellikle koyu kahverengi ve koyu renklidir. Kulakları ise öne doğru düşük ve orta büyüklüktedir. Bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri ise 8- 10 senedir. Rottweiler köpeklerinin karakterinin büyük çoğunluğunu aslında yetiştirme tarzı yaratır. 

Yani bu köpekler daha yavruyken sosyal ve diğer canlılarla bir arada yetiştirilirse oldukça uyumlu ve yumuşak huylu olabilirler. Fakat yeterince sosyalleştirilmezlerse agresif bir karaktere sahip olabilirler. Yeterli egzersiz yaptırılmayan ve sürekli yalnız bırakılan bu cins ilerleyen dönemlerde saldırgan bir karaktere bürünür. Bu cins diğer köpek türleriyle iyi anlaşamasa da çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Herhangi bir tehdit hissetmediği takdirde yabancılara karşı saldırganlık yapmaz. Eğer tehlikenin olmadığını düşünürse gayet iyi anlaşabilir. İyi yetiştirilen bir Rottweiler herkese karşı oldukça iyi huylu ve sevgi dolu yaklaşır. Aynı zamanda kendine emin ve sahibine de oldukça sadık olan bir türdür. 

Rottweiler Köpek Cinsi Bakımı

Rottweiler köpek cinsi ve özellikleri dışında bu köpek cinsinin bakımına da hâkim olmak gerekir. Tuvalet ihtiyacını ev ortamında halledemeyecek büyüklükte bir köpek türü olduğu için mutlaka düzenli olarak günde en az 2 kere çıkartılmalıdır. Ve yürüyüşlerde kesinlikle tasma takmak önemlidir. Özellikle daha eğitimi tamamlanmamış ve yanlış bir şekilde büyütüldüyse tasmasız asla çıkarılmamalıdır. Tasmasını ise onun en rahat edeceği şekilde alınmalıdır. 

Rottweiler ırkı ailesine sadık olduğu için ev ortamında yaşamalıdır. Bahçeye bağlanmış ve ailesinden uzak bir şekilde yaşarsa agresif tavırlar sergileyebilir. Aynı zamanda yalnız bırakılmak onu oldukça mutsuz eder. Rottweiler cinsinin tüyleri haftada en az 1- 2 defa taranmalıdır. Çok fazla bir sağlık sorunu olmasa da düzenli olarak veteriner hekime giderek kontrolleri yapılmalıdır. Aynı zamanda kaliteli mamalarla besleyerek sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşamasına izin verilmelidir. Aşıları kesinlikle yapılmalı ve sahibiyle birlikte vakit geçirmelidir. Sahibinin sevgisi ve ilgisi onu daima iyi huylu yapacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli