Fino Cinsi Köpekler ve Özellikleri

Fino cinsi köpekler ve özellikleri küçük ve sevimli köpek sahibi olmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Çünkü fino cinsi köpekler aileler taraşından en çok sahiplenilen köpek türlerindendir. Aynı zamanda pek çok farklı türü olduğu için insanların çok seçeneği olur.

Pomerian Fino Köpeği

Nazik ve tatlı bir yapısı olan Pomerian Fino köpeği çocuklarla oynadığı zaman çok fazla ses çıkarmaktadır. Genel olarak dış görünüşü ve karakteri olarak oldukça sevimli olmasının yanında uzun tüyleri çok fazla dökülür.

Bichon Yorkie Fino Köpeği

Bichon Yorkie türü fino köpekleri çok sevimli olmalarıyla bilinirler. Basık şekilli yüzleri ve kıvırcık tüyleriyle etrafı tarafından oldukça dikkat çeker. Eğitilmeye çok müsait olan Bichon Yorkie’ler aynı zaanda iyi huylu oldukları için çocuklu ailelere uyum sağlarlar.

Papillon Fino Köpeği

Papillon Fino köpeği küçük ebatlara sahiptir ve uzun tüylere, uzun kuyruğa sahiptir. Papillon Fino köpeği zeki bir köpek olduğu için her şeyi çok çabuk öğrenme özelliğine sahiptir. Papillon Fino köpeği aynı zamanda çocuklarla da çok iyi anlaştığı için çocuklu ailelerin en çok sahip edindiği köpek türlerinden biridir. Koku sorunu olmayan ve diğer türlerle de çok iyi anlaşan Papillon Fino köpekleri çok titiz köpeklerdir.

Pekinez Fino Köpeği

Fino cinsi köpekler ve özellikleri bakılırken evde beslenebilecek en uyumlu olan Pekinez Fino köpeği de unutulmamalıdır. Pekinez Fino köpekleri çocuklarla çok iyi anlaşır. Aynı zamanda korumacı ve sevecen özelliği sayesinde sahibine en bağlı olan köpek türlerinden de biridir. Pekinez Fino köpeklerinin tüyleri orta uzunlukta ve çok sıktır. Bu nedenle gün içerisinde çok tüy dökebilirler. Tüy dökme sorunları çok yoğun olduğu için ayda bir kere tımar etmek iyi olacaktır. Pekinez Fino köpeğinin bakımı oldukça kolay olmasıyla birlikte onunla oyun oynamak da çok eğlencelidir.

Shih Tzu Fino Köpeği

Shih Tzu fino köpeği çok sevecen ve nazik bir yapıya sahip olduğu için küçük çocuklarla oldukça kolay uyum sağlayan bir cinstir. Shih Tzu fino köpeğinin tüyleri sık ve orta uzunlukta olmasına rağmen çok fazla tüy dökmez. Bu köpek türünün derisi kalındır. Bu sebeple kalın deride herhangi bir matlaşma olmaması adına düzenli olarak tımar edilmesi gerekmektedir.

Maltese-Malta Fino Köpeği

Fino cinsi köpekler ve özellikleri denildiği zaman Maltese- Malta türüne de bakılmalıdır. Uzun tüyleri olmasına rağmen çok tüy döken bir cins değildir. Oldukça arkadaş canlısıdır. Bu nedenle diğer türler yerine insanlarla daha çok temas etmek ister. Bu özelliği aynı zamanda sahibine ne kadar bağlı olduğunu da göstermektedir. Maltese- Malta fino köpeklerinin bakımı çok önemlidir. Uzun ve düz tüylerinin düzenli bir şekilde taranması gerekir. Düzgün bir şekilde bakımı yapılmadığı zaman hem kendisi mutlu olmayacaktır. Hem de etrafa bıraktığı tüyler yüzünden ev sakinlerini rahatsız edecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli