Yavru Kedilerde Öksürük Nedenleri ve Çözümü

Yavru kedilerde öksürük nedenleri ve çözümü kimi zamanlarda önem taşımaktadır. Çoğu zaman bu durumlar kötü bir sebepten kaynaklanmasa dahi bu durumun devamlı olması veterinere danışmanız gerektiğini gösterir. Öksürüğe genellikle kalp hastalıklar veya solunum yolu hastalıkları neden olur. Koruyucu bir mekanizma olarak öksürük, salgıların ve yabancı maddelerin solunum sisteminde birikmesini önleyebilir ve birçok solunum yolu hastalığı için en önemli uyarı sinyalidir. 

Yavru kedilerdeki öksürüğünün nedenleri ise pek çok sebebe bağlı olabilir. Bu açıdan astım, mantar enfeksiyonları, alerji, kalp kurdu, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli enfeksiyonlar bu duruma neden olabilir. Ayrıca solunum yollarına giren yabancı cisimler de kedilerin öksürmesine neden olabilir.

Yavru Kediler Neden Öksürür?

Yavru kedilerde öksürük nedenleri ve çözümü birçok sebebe bağlıdır. Kedilerde sıklıkla görülen bir solunum yolu hastalığı da astımdır. Kedi astımına polen, alerji, kirli kedi kumu, yakınlarda sigara içmek, parfüm, obezite veya stres neden olabilir. Kedilerde astım hızla kötüleşebilir ve nefes almayı engelleyebilir. Bu durumun sonucunda ise kediniz öksürebilir. Aynı zamanda kediniz öksürmeye devam ederse, bir şeye alerjisi olduğunu gösterebilir. Veterinere götürüp araştırma yapabilirsiniz. Mantar ayrıca kedinin burnu ve akciğerlerinde enfeksiyonlara neden olabilir. Burun ve akciğerlerdeki mantar enfeksiyonlarının belirtilerinden biri de öksürüktür. Kalp kurdu sivrisinekler tarafından bulaşır ve sıcak bölgelerde rastlanabilir. Kedilerin öksürme sebeplerinden bir diğeri ise akciğer kanseridir. Aynı zamanda kedi öksürüğü kalp hastalığını gösterebilir. Bakteriyel, viral veya paraziter enfeksiyonlar öksürüğün nedenlerinden biridir.

Yavru Kedinin Öksürmesi Nasıl Durdurulur?

Yavru kedilerde öksürük nedenleri ve çözümü için basit adımlar ile başlayabilirsiniz. Bu açıdan kedinizin yanında sigara içmemek ve parfüm sıkmamak bunu önlemenin en basit yollarından ikisidir. Bunun yanı sıra aşılarını yaptırmak ve kum kabını temiz tutmak da kedinizin öksürmesini engelleyebilir. Aynı zamanda aşırı derecede kilo almamasını sağlayarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Y

avru kedilerde öksürmenin oluşmasını engellemek için kedinizi stresli bir ortamda tutmamalı, pudralı olmayan bir kedi kumu seçmeli ve iç dış parazit aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Ancak aldığınız bu önlemler kedinizin öksürmesini engellemez. Çünkü bunlar olası tetikleyicilerdir fakat kedinizin bu faktörlere maruz kalmasını önlemek öksürüğün önlenmesine de yardımcı olabilir.

Yavru Kedilerde Öksürük Tedavisi

Yavru kedilerde öksürük nedenleri ve çözümü yavru kedinizin sağlığı için önemlidir. Bir kedinin öksürüğüne genellikle bir solunum yolu enfeksiyonu neden olur, ancak öksürük çok şiddetliyse ve bir süre sürerse, kapsamlı bir araştırma gerektirebilir. Veteriner hekime sorunun oluşumu ve ilerlemesi, kedinin öksürük dışında herhangi bir semptomu olup olmadığı hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi, doktorun nedeni belirlemesine yardımcı olacaktır. Yavru kedi öksürüğü bir hastalık değil çeşitli hastalıkların neden olduğu bir semptomdur. Bu nedenle kedi öksürüğünü tedavi etmek için öncelikle bu semptoma neden olan hastalığı teşhis etmeniz gerekir. 

Bu açıdan veterinerler gerekirse muayeneler ve testler ile öksürüğün kök nedenini belirleyecek ve nedeni ortadan kaldıracak tedavi programını belirleyecektir. Öksürüğün tedavisi, öksürüğü sadece bir semptom olan hasta bir kedinin teşhisine bağlıdır. Bu açıdan tanının niteliğine göre ameliyat gerekebilir. Astım, insanlarda olduğu gibi kedilerde de tedavi edilemez, bu nedenle bir kediye astım teşhisi konulursa, onunla yaşamayı öğrenmelisiniz. Bu durumda veteriner, kedinin yaşam standardının nasıl değiştirileceği ve hangi ilaçların doğru kullanılacağı konusunda ayrıntılı bilgi verecektir. En önemlisi, bir veterinerin gözetimi ve denetimi olmadan kedileri tedavi etmemeniz gerektiğidir. Bilmeden attığınız adımlar ve uyguladığınız tedaviler kedinizi iyileştirmek yerine kedinizi daha kötü bir duruma sokabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli