Kedilerde Pire Temizliği ve Pire Damlası Kullanımı

Patili dostlarımız sıcak yaz aylarında bazı sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabilir. En çok da pirelerle ilgili mağduriyet yaşayabilen kediler için pire temizliği yapmamız gerekiyor. Yazımızın devamında kedilerde pire temizliği nasıl yapılır, pire damlası nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarına detaylı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Kedilerde Pire Damlası Nasıl Kullanılır?

Pire sorunu için kullanılması gereken pire damlasının kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Veteriner hekim tarafından reçete edilmesi gereken pire damlasından önce elbette kedinizin muayene olması önemlidir. Petshop’lardan temin edeceğiniz pire damlalarının etkisini göstermesi adına kedilerin müdahale edemediği yerlere damlatılması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu sayede kediniz gün içinde kendini sürekli yalarken, damlayı yalamadan bu aktivitesine devam edebilecek.

Pire damlası kana hızlıca karışmaktadır. Bu sayede kedinizi rahatsız eden pireleri yok etmektedir. Ek olarak yavru kedilere özel olarak üretilen pire damlaları da bulunuyor. Genelde kedinin ense dibinde kullanımı uygundur.

Pire Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sadece kedinizin sağlığı için değil, kendi sağlığınız için de pire damlası kullanırken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak damla uyguladığınız yere kedinizin 24 saat boyunca yalamaya çalışmaması şarttır. Dilerseniz kediler için hazırlanan hunileri kullanabilirsiniz. Genelde kediler pire damlasının bırakıldığı yere ayaklarıyla da müdahale edebiliyor. Bu tür durumlarda pire damlasının etkisi de azalabiliyor. Zaten kedinin damlayı yalaması halinde ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Pire damlası kullandıktan sonra kedinizin yıkanmasına ara vermeniz gerekiyor. Çünkü damla sonrası kedinizi yıkadığınızda damlanın etkisi anında yok olacaktır. Bunlara ek olarak pire damlası uyguladığınız yeri kontrol etmeli ve tahriş ve kızarıklık olması halinde veteriner hekime ulaşmalısınız.

Damlayı kendiniz uygulayacaksanız, kedinizi sabitlemeniz gerekecektir. Çünkü damlalar kullanıldıktan sonra yayılacak ve kediniz hareket ettiğinde farklı bölgelere de bulaşacaktır. Haliyle damlanın doğru yere sorunsuz olarak uygulanması şarttır. Unutmayın, kediler bu tür durumlarda strese girebilir. İlk kez damla kullanacaksanız mutlaka profesyonel bir yardım almanızı öneriyoruz.

Pire damlası uygulandıktan sonra bu alana sadece kediniz değil sizin de dokunmamanız gerekiyor. Çünkü pire damlası zehirlidir ve yayıldığı zaman kötü sonuçlara neden olabilir. Yavru bir kediniz varsa ve pire damlası kullanacaksanız sütten kesilmiş olması gerekir. Yani annesi uzakta olmalıdır. Neden mi? Anne kedi yavrusunu yaladıktan sonra pire damlasıyla temas edeceği için ciddi bir risk oluşacaktır.

Paylaştığımız bu bilgilerle beraber mutlaka veteriner hekim kontrolünde ve desteğini alarak sizler de kedinize pire damlası uygulayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli