Kedimi Tuvalete Alıştırmak İstiyorum, Neler Yapmalıyım?

Patili dostlarımızı tuvalete alıştırırken bilmemiz ve uygulamamız gereken birçok faktör söz konusudur. Bu süreçte kedi kumu kullanmanız gerektiğini unutmayın. Ancak kedi kumu kullanmayan kedilerin de günümüzde olduğu bilinmelidir. Peki kedi kum kabı nasıl olmalı, idrar ve dışkı nasıl gizlenmeli, kedi kumu nasıl kullanılmalı, işte bu sorunun yanıtlarını yazımızın devamında paylaşıyoruz. Öncelikle kediler kendini sürekli temiz tutan canlılardır Hijyene her zaman önem veren patili dostlarımızın farklı tuvalet alışkanlıkları olabilir. Ayrıca tuvalet ihtiyacı için farklı davranışlara başvurabildiklerini de söyleyebiliriz.

Kediler Neden Kum Kullanmak İstemez?

Kedi kumunun temiz olmaması, kumu kullanmamaları için geçerli bir sebeptir. Ayrıca patili dostunuz stres nedeniyle kedi kumundan uzak durabilir. Stres, yaşam alanında pek çok durumdan dolayı ortaya çıkabilir ya da evde uzun süre tek başına kalan kedilerde de stres gözlemlenebilir. Son olarak bazı hastalıklardan dolayı da kediniz strese girerek tuvalet kumu kullanmayı reddedebilir.

Kedimi Kuma Alıştırmak için Ne Yapmalıyım?

Kedi sahipleri genelde eğitimlere başvurmadan kedinin her alışkanlığa sahip olduğunu düşünür. Fakat bu düşünce yanlıştır. Kedilerin yapısı köpeklerden çok daha farklıdır ve her zaman itaatkar olmaları beklenemez. Doğru zamanda tatlı bir uyarıyla onların hatalarını telafi etmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kediniz kum kullanmak istemediğinde onu cezalandırmanız hiç hoş karşılanmaz ve çok yanlış bir harekettir. Yapmanız gereken şey, kedi kumu dışında farklı bir yerde tuvalet ihtiyacını gideren kedinize küçük bir uyarı yapmak ve ardından kedi kumuna götürmektir. Bu davranış kedi tarafından algılanır ve tuvaletin kuma yapılması gerektiği anlaşılır.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedinizin kuma alışma sürecinde kumun her zaman temiz olması gerekir. Ayrıca kum kabı da günlük olarak temizlenmelidir. Yukarıda da paylaştığımız üzere kediler temizliğe aşırı önem veren canlılardır. Bu nedenle kumun idrar kokması ya da kapta lekelerin olması, kediyi kumdan uzaklaştıracaktır. Üstelik kediler gözlem yeteneği aşırı gelişmiş olan canlılardır. Bu nedenle kum veya kaptaki kokuyu anında algılar ve orayı kısa sürede terk edebilirler. Yapmanız gereken şey hem kumu hem de kabı günlük olarak temizlemek ve onların kedi kumundan vazgeçmesini engellemektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli