2 Haftalık Yavru Kedi Dışkı Yapar mı?

2 haftalık yavru kedi dışkı yapar mı sorusu özellikle yeni kedi sahibi olanlar tarafından merak ediliyor. Özellikle evde bakımı yapılan kedilerin gelişimsel süreç içerisinde ne gibi davranışlarda bulundukları araştırılmaktadır. Yavru kedilerin bakımı yetişkin kedilere göre farklılık gösterir. Gelişimsel süreçte her yeni yaş ile kedilerdeki evrelerde farklılıklar görülmeye başlar. Yavru kedilerin tuvalete alışma süreci annesi ile kurduğu bağ oranında daha rahat ve sorunsuz gelişecektir.

Yavru Kedi Ne Zaman Tuvaletini Yapmaya Başlar?

2 haftalık yavru kedi dışkı yapar mı konusu özellikle savunmasız yavru kediler söz konusu olduğu için araştırılmaktadır. Annesinin bakımını üstlendiği veya annesinden ayrı olarak bakımı yapılan yavru kedilerin tuvalet süreci de farklılık gösterecektir. Yavru kediler gelişimsel olarak belli bir yaşa gelene kadar ancak annelerinin yardımı ile tuvaletlerini yapabilirler. Özellikle yeni doğan yavrularda kas sistemi oldukça gevşek olduğu için ancak annelerinin yardımı ile tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler. Anne kedi yavrunun genital bölge alanını yalayarak tuvalet yapma ihtiyacını tetikleyebilir. 

2 haftalık yavru kedi dışkı yapar mı konusunda zamanlama oldukça önemlidir. Yavru kedi her öğünü ardından tuvaletini yapma ihtiyacı duyar ancak tek başına başarılı olamaz. Annesinden ayrı olan yavru kedilere bu konuda sahiplerinin destek olması gerekir. Birikme durumu yaşanırsa ileride önlenemez problemlere yol açabilir. 2 aylık bir yavru kedi kumunu kullanmayı bilmez. Bu da göz önünde bulundurularak ilk aylarda kuma alıştırmak için zorlanmamalıdır.  Bu süreçte temiz bir bez yardımıyla anüsü birkaç kez temizlenir. Bu bağırsaklarının hareketlenmesine ve dışkılama sürecine geçilmesine yardım edecektir. Zamanla kendi kendine tuvalet ihtiyacını giderecek fizyolojik yapıya erişecektir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kediler belirli bir evreye gelene kadar dışkılamayı tek başlarına yapamazlar. Ancak ilerleyen yaşlarda kedi kumuna alıştırmaya çalışılmalıdır. Bununda belirli bir süresi bulunur. Tuvalet ihtiyaçlarını giderme durumları; yediği yiyeceklere, bakteri ve enfeksiyon riski barındırıp barındırmadıkları veya stres seviyelerine göre değişir. 

Kedinin sağlıklı bir dışkılama süreci geçirebilmesi için düzenli olarak ilk program belirlenmelidir. Bu programda doğru zamanda tuvaletini yapması sağlanmalı ve besinleri bir çizelge ile takip edilmelidir. Herhangi bir şekilde farklı bir semptomla karşılaşıldığında muhakkak ki tedavi ettirilmelidir. Yavru kedilerde dışkının rengi açık tonlarda ve sarıya yakın olmalıdır. Bu süreçte gelişimi için bu tarz detaylara dikkat etmek önemlidir. Bir yavru kedinin bir gün içerisinde en az iki kere dışkılaması gerekir. Bu konuda bir problem bulunuyorsa daha hassas olmak önemlidir.

2 haftalık yavru kedi dışkı yapar mı konusunda bilgilendirme yapıldı. Konuya farklı açılardan çözüm üretilmeye çalışıldı. Bu anlamda tüm alternatif yollar denendiği halde kedinin günlerdir dışkılama problemi yaşaması farklı bir tedavi sürecinin başlatılması gerektiğinin göstergesi olarak görülmelidir. En yakın zamanda uzman bir veteriner hekim ile irtibata geçilmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli