Kısırlaştırılmış Kedilerde Hangi Değişiklikler Yaşanır?

Kısırlaştırılmış kedilerde beslenme süreci farklıdır. Çünkü bu kedilerin besinsel ihtiyaçları biraz daha özeldir. Bu konular hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman aslında onların daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağlarsınız. Yapılan araştırmalarda dünya genelinde veteriner kliniklerinde yaşayan kedilerinde yüzde 60’ından fazlası kısırlaştırılmıştır. Özellikle de İngiltere’de bu oranın yüzde 95’e kadar çıktığını söylemek mümkündür. Elbette kısırlaştırmanın yararları da bilinmelidir. Ağlama, sürtünme ve inleme gibi davranış sorunlarını azaltan kısırlaştırma, sağlık problemlerinin görülme olasılığını da minimuma indirir. Fakat kısırlaştırma sonrası en önemli dönemdir ve bu süreçte idrar taşları oluşabilirken, aşırı kilo alımı gözlemlenebilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde kısırlaştırma sonrası yaşanan değişimleri aktarıyor olacağız.

Kısırlaştırma Sonrası İdrar Taşı Neden Oluşur?

Kedilerde kısırlaştırma sonrası idrar taşı, daha az hareket etmeleri nedeniyle oluşabilir. Ayrıca su tüketim oranı düşen kedilerde bu durum sıkça görülebilir. Patili dostlarımızın dengesiz idrar oranına sahip olması sebebiyle de gelişebilir. Yapılan araştırmalarda, kısırlaştırılmış kedilerde idrar taşı görülme riski 7 kat daha fazladır.

Kısırlaştırma Sonrası Kilo Alımı Neden Olur?

Kedilerde kısırlaştırmadan sonra kilo alımı hızlıca başlayabilir. Bunun nedeni, metabolizmayı düzenleyen hormonlarda düşüş yaşanmasından kaynaklanır. Ayrıca hormon düşüşü, metabolizma hızını azaltır ve gün içinde hareketsizlik başlar. İştahta yüzde 20’ye varan azalmalar gözlemlenen kedilerde 4 kata kadar aşırı kilo alımı yaşanabilir.

Kısırlaştırma Sonrası Ortaya Çıkan Metabolik Değişimler

Kısırlaştırma işleminden sonraki ilk 48 saat içinde metabolik değişmeler başlayacaktır. Özellikle de beslenme sürecinin olumsuz etkilenmemesi adına mama değişikliğine çok hızlı bir şekilde gidilmesi gerekir. Yeni geçilecek mamanın, kedinin ihtiyacı olan yağ ve enerji ihtiyacını karşılaması gerekir. Fakat yağ ve enerji oranının düşük olması şarttır.

Bu kedilerde beslenme ihtiyaçları biraz daha özeldir. Yapmanız gereken şey, kısırlaştırılmış kedi maması almaktır. Bu mamalar arasından seçim yaparken birçok alternatifle karşılaşabilirsiniz. En iyisi veteriner hekime danışmaktır. Çünkü kedi mamalarının içeriği, kısırlaştırma sonrası kedinizde farklı bir reaksiyona neden olmamalıdır. Son olarak kısırlaştırılmış kediler için özel bir beslenme programı hazırlanmalı ve patili dostunuz yaşam boyu mutlu ve sağlıklı yaşamaya devam etmelidir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli