Kedilerde Tüy Problemi Nasıl Engellenir?

Tüylü evcil dostlarımızda tüy problemleri belirli zamanlarda sıkça görülebilir. Ancak parazit tedavisi ile aşılamayı düzenli olarak yaptırdığınız zaman bu sorunların önüne geçebilirsiniz. İnsan sağlığı için zararlı olmayan patili dostlarımızın tüyleri, doğası gereği yenilendikçe dökülür. Mevsim geçişlerinde bu durumla daha çok karşılaşabilirsiniz. Şimdi sizlerle paylaşacağımız basit yöntemleri uygulayarak kedilerinizde tüy problemlerini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Giderilir?

Bu sorunun yanıtı oldukça basit. Kedinizin tüylerini günlük düzenli olarak taramalısınız. Ancak tarama sırasında sık dişli ya da yumuşak kıllı bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz veteriner hekimin önerisiyle yeni bir fırça alabilirsiniz. Düzenli fırçalama yani tarama sayesinde kediniz kendini yaladığı zaman aslında yutacağı tüy miktarını da azaltmış olursunuz. Bildiğiniz üzere kediler çok temiz canlılardır. Gün içinde kendilerini temiz tutabilmek için sürekli yalarlar. Ancak bu yalama sırasında tüy yumaklarını yuttukları için mide rahatsızlıklarına yakalanırlar.

Yuttukları tüy yumaklarını bazı kediler kusarak çıkarabilir. Aslında birçok kişi bu süreci doğal karşılar. Yine de kedinizin sindirim sistemi için sürekli tüy yutması, olumsuz durumları beraberinde getirebilir. İşte bu yüzden tüy dökme problemine karşı mutlaka düzenli olarak  kedinizi taramanızı öneriyoruz.

Kedileri Taramanın Faydaları

Kedileri taramanın en önemli faydalarından biri aslında onları günlük muayeneden geçirmenizdir. Çünkü kedinizi tararken derisinde bir sorun olup olmadığını fark edebilirsiniz. Ayrıca kedinin üzerinde parazit, kene ya da pirenin varlığını da kontrol edebilirsiniz. Gövde bölgesinde kabuklanma, yara veya şişlik varsa da anında fark edeceğiniz için doğrudan veteriner hekime gidebilirsiniz.

Kedinizi tararken tüylerin çoğu dökülecektir. Bu süreçte bir elektrik süpürgesinden yararlanarak arta kalan tüyleri temizleyebilirsiniz. Eşyalara yapışan tüyleri ise koli bandının yapışkan tarafıyla kolayca alabilirsiniz.

Sağlıklı kedilerin tüyleri hem gür hem de parlaktır. Düzenli fırçalama yaptığınız kedinin tüylerinde matlaşma ve aşırı dökülme varsa yapmanız gereken şey, hızlıca veteriner hekime ulaşmaktır. Son olarak kedinizi tarama rutinine alıştırmak istiyorsanız her tarama sonrasında ona bir ödül maması verebilirsiniz. Bu durum onların çok hoşuna gidecek ve tarama sırasında size karşı anlık bir tepkide bulunmayacaktır. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli