Kediye Yoğurt Vermek Sağlıklı mı?

Kediye yoğurt vermek sağlıklı mı sorusu kedisine yoğurt vermek isteyenler için önem taşıyor. Oldukça cana yakın bu sevimli dostların bağırsak sağlığı ve vücut direncinin kuvvetli olabilmesi için sağlıklı gıdalarla beslenmeleri gerekir. Doyurucu ve vücut sağlığını koruyucu yiyeceklerin ne olduğu merak edilmektedir. Süreçte kemik gelişimlerini destekleyebilmek adına kedilere yoğurt verilip verilmeyeceği de merak uyandırıyor. Farklı teknikler ile beraber kediye sunulan yoğurdun vücut için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. 

Kediler Yoğurt Yiyebilir mi?

Kediye yoğurt vermek sağlıklı mı konusu merak edilirken yoğurdun nasıl verilmesi gerektiği de merak edilen bir konudur. Kedilerin beslenme rutinleri bulunur. Bu beslenme rutinleri içerisinde bazı gıdalar onların vücutlarına çok iyi geldiği gibi bazıları zarar verebilmektedir. Bu zehirlenmelerine ve ileri boyutlu olarak önü alınamaz hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Vücut dirençlerini düşüren bu yiyecekler günlerini huzursuz olarak geçirmelerine neden olur. 

Verildiği takdirde kedileri zehirleyen süt ve süt ürünleri göz önünde bulundurulduğunda yoğurdunda kediye zarar verip vermeyeceği merak konusu olmaktadır. Kedilerin annelerinin sütü dışındaki herhangi bir hayvanın sütünü içtiklerinde zehirlenme ihtimalleri bulunur. Bu durum sindirim sisteminin etkilemesine ve hazmedilmesini zorlaştırmasına neden olacaktır. Yoğurtta bir süt ürünüdür. Bu nedenle verilip verilmemesi noktasında bir karmaşa yaşanır. 

Kediye yoğurt vermek sağlıklı mı yoğurdun içerisinde probiyotik bakteriler bulunur. Bu bakteriler sindirim sistemini olumlu olarak etkileyen zararı bulunmayan cinstendir. Sağlıklı bir kedinin bu anlamda yoğurt tüketiminde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Burada muhakkak ki belirli bir ölçü bulunmalı aşırıya kaçırılmamalıdır. 

Kedi için Yoğurt Faydalı mıdır?

Kediler süt ve süt ürünlerine karşı sindirim problemi yaşarlar. Özellikle etobur bir hayvan türü oldukları için daha çok et ve protein destekli ürünler ile beslenebilirler. Sindirim sistemi hayvanlardan üretilen süt ve süt ürünlerini desteklemediği için verilmesi önerilmemektedir. Yavru kediler bebeklik dönemindeyken laktoz sindirimi yapabilirken ilerleyen yaşlarda sindirimi zorlaşır. 

Bu ileri boyutlu zehirlenmelere kadar gidebilir ancak yoğurdun içerisinde sindirim sistemini destekleyen faydalı bakterilerde bulunur. Bu nedenle aşırıya kaçılmadığı takdirde kedilerin yoğurt tüketmelerinde bir sakınca görülmemiştir. Yoğurt tüketiminin normal pozisyonlarla düzenli bir öğün haline getirilmesinde sakınca bulunacaktır. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır. 

Kediye yoğurt vermek sağlıklı mı sorusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Kedilere bir şekilde yoğurt vermek isteniyorsa da kedinin yoğurda karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığı tespit edilmelidir. Yoğurdun içerisinde bulunan ve huzursuz olmasına sebep olacak şekerli veya baharatlı bir karışım bulunmamalıdır. Yoğurdun verilme miktarı burada oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kedide zehirlenmeye yol açmaması için yoğurdun tazeliğini koruduğundan emin olunmalıdır. 

Her ne olursa olsun kediler yavruluk döneminde yoğurdu daha rahat sindirebildikleri ve şişkinlik sürecine geçiş yapıldığında verilmesinin sakıncaları oluşturabileceği unutulmamalıdır. Yoğurt yerine alternatif oluşturabilecek ek gıdalar içerisinde protein ve vitamin içeren besinler öncelikli olarak tercih edilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli