Kedimin Sosyalleşmesini İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Kediler şüphesiz sosyal canlılardır. Ancak bazı kediler yavruluktan başlayarak asosyal bir yaşam tarzı benimseyebilir. Sahiplendiğimiz patili dostlarımızın çocuklara, evde yaşayan diğer canlılara ya da bitkilere zarar vermemesi adına sosyalleşmeleri gerekiyor. Elbette bir eğitim sürecinden geçmesi gereken patili dostlarımız bu sayede özgüven kazanacak ve ev içi ortama kısa sürede uyum sağlayacaktır. Üstelik çevresindeki diğer canlılarla rahatlıkla iletişim kurabilecektir.

Kedilerin sosyalleşme sürecinde ilk 9 haftalık döneme dikkat edilmelidir. Bu dönemde çevreyle uyum göstermesi gereken kedinin kendi kimliğini belirlemesi ve artık dışa dönük hareketler sergilemesi gerekecektir. Şunu söylemekte fayda var; evde tek başına kalan kedinin çoğu zaman saldırgan davranışlara sahip olduğu unutulmamalıdır. Ancak mecburiyetten onu gün içinde yalnız bırakacaksanız mutlaka bir kedi arkadaş sahiplenmeniz gerekecektir. Bu sayede onun kötü tutumları ortadan kalkmaya başlar.

Kedilerde Sosyalleşme Süreci

Patili dostunuza gösterdiğiniz ilginin artması hem size hem de çevreye olan davranışlarını olumlu olarak destekler. Ayrıca sosyallik olgusu oluştururken ona yeni şeyler alıştırmanız zaman alabilir. Bu nedenle en az 30 daklika onunla ilgilenmeli, size olan ilgisini artırmalı ve ihtiyaçlarını da karşılamalısınız. Genelde sosyalleşme süreci iki farklı adımda tamamlanmış olacaktır. Gün içi hareketlerde alışkanlıklar ve rotasyon adımlarıyla ilgili şimdi daha detaylı bilgilere geçelim.

Gün içi hareket sürecinde kedinizin öğrenmesi gereken ilk davranış, tuvalet alışkanlığıdır. Onunla vakit geçirerek adeta küçük bir çocuk yetiştirir gibi davranışlarına yön vermeniz önemlidir. Rotasyon sürecinde ise kedinizin dışarıda geçirdiği zamanla ev arasında geçirdiği zaman önemlidir. Kedinizi ne kadar uzağa götürürseniz götürün, eve alıştığı zaman zaten sosyal bir canlı olarak yaşamını sürdürmeye devam edecektir.

Patili dostlarımızın uysal bir canlı olması için öncelikle kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için de onunla bol bol vakit geçirmeniz yeterlidir. Bu konuda uzmanların yaptığı araştırmalarda, kendini yalnız hisseden kedilerin sahiplerini tırmalama ve ısırma eğiliminin daha çok olduğunu paylaşmıştır. Haliyle patili dostunuzla ilgilenme döneminde ona çok güzel davranmalısınız.

Kediler gerçekten sevimli canlılardır. Sevilmeye bayılan bu dostlarımızı severken güven kazanmanız gerektiğini söylemiştik. Sevme aşamasında onu rahatlatan bir sesle hitap etmeli, dokunurken incitmemeli ve size karşı ani bir harekette bağırmamalısınız. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey, yere bırakmaktır. Kediniz bu hareketin yanlış olduğunu ancak bu şekilde anlayabilir. Yine severken sırt ve baş üstü kısımlarının sevilmesine bayılan kediler, şirin bir yüz ifadesi takınırlar. Biraz vakit geçtikten sonra veterinerin de desteğiyle kedinizin kulaklarına, tırnaklarına ve hatta diş etlerine de dokunarak size olan güvenini tam anlamıyla sağlayabilirsiniz.

Elbette kediler genetik olarak yırtıcı canlılardır. Sosyalleşme aşamasında hangi tür oyunları sevdiğini keşfetmeli ve enerjisini rahat bir şekilde atmasını sağlamalısınız. Oyunları da belirli bir düzende sunmalı ve isteklerini de geri çevirmemelisiniz. Bu dönemde evinize gelen misafirleri artık kedinizle tanıştırabilir ve arkadaşlarınızın ona nazikçe dokunmalarını sağlayabilirsiniz. Yabancılarla tanışan patili dostunuzdan ilk gün olumlu bir yanıt beklemeyin. Bu süreç de sosyalleşmeyi doğrudan etkilediği için biraz zaman alacaktır.

Kedim Sosyalleşmiyor, Ne Yapmam Gerek?

Sıraladığımız bu faktörlere dikkat eden ancak sonuç alamayan hayvanseverlere bazı tavsiyelerimiz olacak. Sosyalleşme her kedi için aynı süreçlerden oluşmaz. Bazen psikolojik bazen de fiziksel anlamda sorun yaşayabilen kedilerin önce bu sorunlarını ortadan kaldırmanız gerekiyor. Çünkü kediniz ne kadar mutlu olursa size ve çevrenizdekilerle iletişimi o kadar kuvvetli olacaktır. Sevgisini zamanla kazanacağınızı ve bu dönemde hiçbir şekilde onu cezalandırma yoluna gitmemeniz gerektiğini unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli