Kedimi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırırım

Oyun konusunda kedilerin ne kadar istekli olduğu herkes tarafından biliyor. Kedileriniz bazen koltuk üzerinde bazen de kapılara tırmanarak oyun oynayabilir. Ancak kedilerimizin bazen tırnaklarıyla yaşam alanlarındaki eşyalara zarar verebileceği unutulmamalıdır. Tam da bu noktada kedi tırmalama tahtaları devreye girer. Kedi sahipleri de kedimi tırmalama tahtasına nasıl alıştırırım sorusunun yanıtlarını aramaya başlar. Bu konudaki detaylara geçmeden önce kedilerin neden tırmalama alışkanlığının olduğunu aktaracak ve tırmalama tahtasına nasıl alıştırabileceğinizi paylaşacağız.

Kedilerde Tırmalama Nedenleri

Kedilerde bir huy olarak adlandırılan tırmalamanın farklı nedenleri vardır. İlk olarak egzersiz yapmak için tırmalama yolunu seçebilen kedilerin kendini rahatlatmak için de buna başvurduğu bilinir. Tırmalama alışkanlığı her zaman güzel sonuçlar doğurmadığından bu tür sorunları tırmalama tahtasıyla aşmak mümkündür.

Aslında tırmalama tahtası kedilerin temel ihtiyaçları arasındadır. Günlük enerjisini atabileceği ve egzersiz yaparken tırnaklarını da törpüleyebileceği tırmalama tahtasının kaliteli olanları tercih edilmelidir. Eğer kediniz tırmalama tahtasında kendini tatmin edemiyorsa yine mobilyalara ve eşyalara yönelecektir. Tüm bu nedenlerden ötürü kedinizin davranışlarına göre seçim yapmanızda yarar var. Son olarak özgürlüğüne her zaman düşkün olan kediler sürekli oyun oynamak ister. Ayrıca istediği her mobilyayı tırmalamaktan da hoşlanırlar. Haliyle kedinize sabit bir araç bulmak zorunluluk haline gelecektir. Şimdi kedimi tırmalama tahtasına nasıl alıştırırım sorusunun yanıtlarını alt başlıklar halinde sıralıyoruz.

Kedinize Ceza Vermeyin

Kedinizin tırmalama tahtasına alışması sürecinde ceza yöntemine başvurmamalısınız. Eğer kediniz bu tahtayı kullanmak istemiyorsa durumu kabullenmenizde yarar var. Çünkü eğitilmesi zor olan bu şirin dostlarımıza sabırla yaklaşmalı ve bir süre sonra tekrar alıştırmaya çalışmalısınız. Kedinize tırmalama tahtasına alışmamasından dolayı ceza verirseniz sizden uzaklaşacak ve agresif olacaktır.

Mobilyalardan Uzak Tutun

Kedinizi mobilyalardan uzak tutmak için sevmediği kokuları mobilyalara sürebilirsiniz. Çok agresif bir kediye sahipseniz kedi uzaklaştırma spreylerinden yararlanmanız doğru olacaktır.

Yeterli Sayıda Tırmalama Tahtası Alın

Evinizde birden fazla kedi var ise her kediye bir adet olacak şekilde tırmalama tahtası almanızı öneriyoruz. Çünkü kediler birbirinden farklı davranışlara sahiptir. Bu durum aynı tırmalama tahtasında vakit geçirmeyeceği anlamına gelir.

Tırmalama Tahtasının Konumunu İyi Seçin

Kedi dostlarımız yenilikleri sürekli arama yoluna gider. Bu nedenle tırmalama tahtasını onun ilgi duyduğu ve vakit geçirdiği yerlere bırakarak alışma sürecinde başarılı olabilirsiniz.

Tırmalama Tahtasına Oyuncak Yerleştirin

Kedimi tırmalama tahtasına nasıl alıştırırım sorusunun belki de en önemli yanıtı, tahtanın üzerine oyuncak yerleştirmektir. Kedinizin sevdiği oyuncakları tahtaya bırakırsanız tahtaya kısa sürede alışması kaçınılmazdır.

Kedi Otundan Yararlanın

Kedi otu bildiğiniz üzere sevimli dostlarınızın sevdiği kokuları barındırır ve mutlu olmalarını sağlar. Sprey formda da üretilen kedi otunu tırmalama tahtasına sürerek ilgisini çekebilirsiniz. Alternatif olarak ödüllendirme yöntemiyle beraber kedinizin ilgisini yine tahtaya çekmeniz kolaylaşacaktır. Elbette doğru ve kaliteli tahta seçimi de kedinin alışma sürecinin başarıyla tamamlanmasını sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli