Kedimi Tasmaya Nasıl Alıştırabilirim?

Kedisini gezdirmek isteyen hayvanseverlerin bazı konularda ilk defa deneyim yaşayacak olması, stres ve korkuyu beraberinde getirir. Özellikle de kedisini tasmaya alıştırmak isteyenlerin yaşadığı bu durumdan kurtulması için bazı öneriler paylaşıyor olacağız. Kedinizi tasmaya alıştırmadan önce tasmaya kişisel bilgiler eklenmeli ve bir künye hazırlanmalıdır. Çünkü kedinizin kaybolması durumunda onu bulacak olanlar, künyeye bakarak size kısa süre ulaşıp kediyi teslim edebilir.

Birçok kedi tasma takıldığı an strese girer ve tasmayı çıkarmak içn elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır. Yetişkin kedilerin ise bu duruma hiç tahammülü yoktur. Çok sevdiği sahibine bile tasma takıldığı an saldırabilecek olan kediler için bazı konulara dikkat etmenizde yarar var. Oysa yavru kediler tasmayı bir tehlike olarak algılamaz ve kısa sürede alışabilir. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey, sabırlı davranmak ve aşağıda paylaşacağımız durumlara dikkat etmektir.

Kedimi Tasmayla Nasıl Tanıştırmalıyım?

Kedinize tasma taktığınız an onu dışarıya çıkarmanızı öneriyoruz. En azından stresi ve korkuyu yenecek olan kedinizi bu duruma alışmaya başlar. Ancak bu süreç yavru kedilerde çok daha başarılı olacaktır. Dışarıya çıkarırken yanınıza oyuncaklarını, mama ve su kabını almayı unutmayın. Belirli aralıklarla ona dokunarak güvende olduğunu da hissettirin.

Kedinize tasma taktıktan sonra elinizle tasmayı kedinize doğru götürün. Bu hareketinizle tasmayı bir tehlike olarak algılamayacak ve alışma süreci kolaylaşacaktır. Ayrıca tasmanın kedinin bedeniyle temas etmesinden sonra ona ödül maması vermenizi de tavsiye ediyoruz. Tasmanın temas süresini belirli aralıklarla artırın ve ilk takma aşamasında gevşek tutun. Kediniz bunları yapmanıza rağmen tasmayı çıkarmak istiyorsa ısrar etmeden çıkarın ve güven kaybı yaşamayın.

Birkaç kez tasma takma sonrasında kedinizin hareketlerini gözlemleyin. Eğer ciddi bir agresifleşme söz konusuyla tasma kullanmamanız gerekir. Ayrıca tasmaya zil ya da bir boncuk takmamanız önemlidir. Bu aksesuarlar kedinizin dikkatini dağıtır ve huzursuzlaşmasına neden olur. Kalabalık bir ortamda yaşıyorsanız kedinizin boynuna takacağınız tasma onu daha çok strese sokabilir. Çünkü çevredeki insanlar ya da diğer hayvanların stresi yetmezmiş gibi bir de tasma takan kedilerin bu durumdan hoşlanmayacağını söylemek isteriz. Alışma sürecinde sakin bir park ya da bahçede vakit geçirmeniz tavsiye edilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli