Kedim Çok Uyuyor, Normal mi?

Kediler normal şartlarda uyumayı seven canlılardır. Çünkü uyku onların doğal dinlenme şeklidir. Günlük aktivitelerini tamamlamak için günde en çok 18 saate kadar uyuyabilirler. Ancak bu zaman aktivite ve yaş kriterlerine göre değişebilir. Kedilerle insanlar arasındaki büyük farklardan olan uyku süresi aslında kedilerde kısa aralıklarla devam eder. Bizler gibi kesintisiz uyumayan patili dostlarımız aslında uykularının üçte birinde derin olarak uyuyabilir. Kalan kısımlarda ise yarı uyanık olarak dinlenirler. Bu süreçte birçok patili sahibi, kedim çok uyuyor, normal mi, kedim çok uyuyor ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını aramaktadır.

Kediler Neden Çok Uyur?

Kedilerle ilgili yapılan uyku araştırmalarında, neden çok uyuduklarına dair kesin bir bilgi elde edilememiştir. Yani uykuya olan ihtiyaçlarının nedeni tam olarak saptanamamıştır. Genç kedilerin evde aşırı hareketli olması aslında bunun bir sebebi olabilir. Gün içinde sürekli hareketli olan genç ve yavru kediler haliyle yorulacak ve gece boyunca uyuyacaktır. Bazen yavru kediler anlık olarak uykuya dalabilir. Uzaktan bakıldığında adeta bir komaya girme halinin olduğu bile düşünülebilir.

Kediler bir sonraki zaman aralığında enerji toplayabilmek için en az 14-18 saat boyunca uyumaktadır. Yavru kedilerin ruhsal ve bedensel gelişimleri için uykunun çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden uyku sırasında onları rahatsız etmemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Kediler doğası gereği geceleri aktif olma eğilimi gösterir. Gündüzleri de uyumayı severler. Bunun nedeni ise güneşin battığı saatler ile doğduğu saatler arasında avlanmaya meyilli olmalarından kaynaklanır. Kedi sahiplerine önerimiz, kedinizi ev içinde gündüz oyun oynamaya, gece ise uyumaya odaklandırmanızdır.

Kediler Uyurken Rüya Görüyor mu?

Kediler için yapılan pek çok gözlem, uyku sırasında rüya gördüklerini kanıtlamıştır. Öyle ki uyurken nefes alıp verme hızının artması, ayaklarının hareket etmesi, mırıldanmaları ve kuyruk sallamaları, rüya gördüklerine işarettir. Ayrıca kediler kendini güvenli hissettiği ortamda uyumayı sever. Bu yüzden ev ortamında çok daha uzun süre uyuduklarını söylemek doğru olacaktır. Bazı kedilerde uyku sorunları yaşanabilir. Bu durum ilerleyen dönemde pek çok hastalığı beraberinde getirebilir. İşte bu yüzden kedinizin gece saatlerinde uykusunu alması, sağlıklı bir gelişim için önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli