Kedim Kumda Çok Vakit Geçiriyor, Sebebi Nedir?

Kedim kumda çok vakit geçiriyor, sebebi nedir diyen kedi sahipleri bu sorunun cevabını oldukça merak ediyor. Kedinin kumda çok fazla vakit geçirmesinin sebebinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Herhangi bir hastalığın belirtisi bile olabilir. Kediler de insanlar gibi bazı nesnelere fazla anlamlar yükleyebilir. Kumda çok vakit geçirmenin sebebi yüklediği anlamdan kaynaklanıyor bile olabilir. Bu konu her kediye göre değişiklik gösterebilecek bir konudur. Bu sebeple hastalığının olup olmadığını anlamak için ilk olarak veteriner hekime başvurmak gerekir.

Kedilerin Kumda Çok Vakit Geçirmesinin Tıbbi Nedenleri

Kedim kumda çok vakit geçiriyor, sebebi nedir konusunu merak eden sahipler bir süre sonra kedinin kumda uyuduğunu da görebilir. Özellikle tuvaletlerini yaptıktan sonra bir süre kumun üzerinde vakit geçirip daha sonradan kumun bir köşesine kıvrılıp uyuyabilirler. Hatta bazı kediler kendi yataklarından çok kumlarında yatar. Bu durum yavru kedilerde kabul edilebilir. Çünkü yavru kediler kuma alışabilmek için orada çok fazla vakit geçirebilirler. Ya da tuvaletlerini yaptığı için orayı güvenli alan sayarak kum üzerinde çok vakit geçirebilirler. Fakat bu davranışı sonradan geliştiren kediler için bu durum endişe verici olabilir.

Evde yaşayan kedilerin kumda çok vakit geçirmesinin en büyük sebebi tıbbi nedenlerdir. Bu sebeple veteriner bir hekime başvurarak kedinin herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı tespit edilmelidir. Örneğin kedilerde idrar yolu enfeksiyonu görülürse kumda ya da kumun çevresinde durmayı tercih edebilir. Ufak bir idrar damlasında hemen kumuna tuvaletini yapmak ister. Böbrekte oluşan hastalıklar yüzünden kedilerde idrar yapmak zorlaşabilir. Bu durumda da sürekli olarak kum üzerinde vakit geçirip tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirler. 

Kedinin diyabet olması da kumda çok vakit geçirmesine neden olabilir. Diyabet olan kedilerin sıklıkla tuvalet ihtiyacı gelir. Bu duruma henüz alışamamış bir kedi kumun etrafında çok fazla vakit geçirmek ister. Yaşlanan kedilerde eklem ağrısı gibi problemler görülebilir. Aynı zamanda eklemlerde oluşmaya başlayan iltihaplanmalar kediye rahatsızlık verebilir. Kediler de sürekli olarak tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için kumdan uzak bir yerde durmayı istemez. Bu şekilde daha az hareket edip daha az ağrı çekerler.

Kedilerin Kumda Vakit Geçirmesinin Psikolojik Nedenleri

Kedim kumda çok vakit geçiriyor, sebebi nedir konusu psikolojik de olabilir. Aşırı stresli olan kediler kendilerini daha güvenli hissetmek için gizli bir yer arayışına girer. Kediler stresi kendi kokusunu duyduğu zaman atlatabilir ya da bu durumda rahatlayabilir. Kendi kokularını ise en çok kumda algılayabilecekleri için burada çok fazla vakit geçirmek isteyebilir. Yeni bir eve taşınmak, eve yeni bir hayvanın getirilmesi, evdeki yabancı bir misafir, seyahate çıkmak, çok gürültülü müzikler kediyi strese sokabilir. Bu gibi durumlarda kedi kumda daha çok vakit geçirmeye başlayacaktır. Kediler tehlikeden uzaklaştığını hissettiği zaman kumundan da ayrılacaktır. Bu durum depresyona girmiş kediler için de geçerlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli