Kedim Evden Kaçıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedi dostlarımız çoğu zaman evden kaçma alışkanlıklarıyla tanınmıştır. Biz kedi severlerin en büyük korkularından biri olan bu kaçışları engellemek için elbette bazı önlemler alabiliriz. Genelde sürekli evde vakit geçiren ve dışarıya çıkmayan kedilerin evden kaçtığını söylemek doğru olacaktır. Bazen kedi sahipleri bu durum karşısında çok şaşırır. Çünkü en kaliteli mamalarla beslediğimiz, yaşam alanını sürekli temiz tuttuğumuz patili dostlarımızın evden kaçmasına anlam veremeyiz. İşte bu yüzden kediler neden evden kaçar, kedim evden kaçıyor ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

Kediniz Sıkılmış Olabilir

Kedilerin doğasında özgürlük vardır. Fakat bazı kedi türleri özgürlüğü her şeyden daha değerli görür. Kedinizde bu özellik varsa ve uzun süre evde tek vakit geçiriyorsa sıkılması son derece normaldir. Bu durumda kediniz evden kaçarak yeni maceralara katılmak isteyebilir. Eğer kedinizi mecburen evde tek başına bırakmak zorundaysanız ona bir arkadaş almanızı öneriyoruz. Kediniz bu sayede tek kalmaktan sıkılmadığı gibi arkadaşıyla beraber gününü çok daha mutlu bir şekilde geçirebilir.

Kısırlaştırılmamış Kediler Evden Kaçabilir

Kısırlaştırılmış olan kediler çiftleşmek için evden kaçabilir. Kızgınlık döneminde karşılaşacağınız bu durumu engellemek için kedinizi kısırlaştırmanız gerekiyor. Bunun dışında başvuracağınız tüm yöntemler ‘kızgınlık’ döneminde geçersiz kalacaktır. Yani kediniz ne olursa olsun bu dönemde evden kaçmayı deneyecektir. Fakat kedinizi hiçbir şekilde cezalandırmamalı ve ona kötü davranmamalısınız. Bu ve benzeri hareketler onu strese sokacak ve size karşı düşmanca tavır almasınına neden olacaktır.

Kedimin Evden Kaçmasını Nasıl Engelleyebilirim?

Kedinizin evden kaçmasını engellemek için son zamanlarda çokça kullanılan akıllı tasmalardan yararlanabilirsiniz. Akıllı tasmalar aslında kedinizin kaçmasını engellemez ancak nerede olduğunu kısa sürede anlamanızı sağlar. İnternet aracılığıyla kedinizi gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz akıllı tasmalar sayesinde kedi sahipleri biraz daha rahatlayabilir.

Kediniz sık sık evden kaçıyorsa veya kaçma girişiminde bulunuyorsa akıllı tasma kullanmanızı öneriyoruz. Kısırlaştırılmamış kedilerde daha çok görülen evden kaçma girişimleri hiç evden çıkmayan kedilerde de sıkça görülmektedir. Paylaştığımız bu bilgiler eşliğinde aksiyon alabilir ve kedinizi kısa sürede bulabilirsiniz. Son olarak kedinizin evden kaçması halinde onu bulduğunuzda yapmanız gereken tek şey, ilgi ve sevgiyle ona yaklaşmak olmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli