Kedi ve Köpekler için Karışık (Karma) Beslenme Sağlıklı mı?

Patili dostlarımızın her zaman sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu süreçte karma beslenmenin de tanımının yapılması önemlidir. Karışık yani karma beslenme; kedi ve köpeklerin hem kuru hem de yaş mama ile beslenmesidir. Bazı avantajlara sahip olan karışık beslenmenin elbette dezavantajları da bulunuyor. Öncelikle yeteri kadar sıvı tüketmeyen ve gün içinde su içmeyi reddeden evcil dostlarımızın yaş mama tüketmesi çok sağlıklı olabilir. Bu sayede sıvı ihtiyaçlarını giderirken sindirim sisteminin sağlığını da korumuş olacaklardır. Yaş mama aynı zamanda iç dengenin sağlanması noktasında önemli bir yere sahiptir.

Karma beslenme sistemi, sindirim sistemi hassas olan canlılar için uygun değildir. Çünkü sindirim sistemi farklı nem oranlarına adapte olmakta zorlanabilir. Bu durum sonucunda kedi ve köpekler kusma ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilir. Yarı yaş mamalarda yoğun yağ ve mineral içeriği bulunduğundan tüketim miktarları önerilen seviyede olmalıdır.

Yaş Mama ve Özellikleri

Yaş mamalarda nem oranı genelde %60’tan başlar ve %87’ye kadar yükselebilir. Farklı lezzetleri bir arada sunan yaş mamalarda patili dostlarımız için ezme, kıyılmış et ya da parça et formunda da içerik bulunmaktadır. Aslında yaş mamalar, kedi ve köpeklerde kabul edilebilirliği artırır. Fakat nem miktarı arttığı için gün içinde yeteri kadar sıvı alamayan canlılar için yaş mamalar önerilmektedir.

Patili dostlarımızın yeteri kadar sıvı alması, sinir ve dolaşım sistemini olumlu etkiler. Ayrıca diğer hayati organların gelişimi için de yaş mamanın önemli bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır. Günümüzde pahalı oldukları için genelde ödül maması şeklinde tercih edildiğini bir kez daha söylemekte fayda var.

Kuru Mama ve Özellikleri

Kuru mamalar yurt dışında sahiplenilen kedi ve köpekler için en çok kullanılan mama türüdür. Ülkemizde de kuru mama kullanıcı sayısı artmaktadır. Yani hayvanseverler, sahiplendikleri kedi ve köpekler için premium kuru mama tercih etmektedir. Öğün esasına göre tam uygulanabilen kuru mamaların avantajları da fazladır. Nem oranı yüzde 4-11 arasında olan kuru mamalarda kuru madde miktarı yüksektir. Haliyle kalori yoğunluğu fazladır. Enerji miktarı fazla olan kuru mamalar gün içindeki besin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılar.

Sonuç olarak kedi ya da köpeklerinizin sağlıklı beslenmesi açısından yaş, kuru veya karma mama kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken durum, karma mamaların hassas vücut yapısına sahip olan patililer için uygun olmadığıdır. Bunun dışında premium mamaları tercih ederek kedi ve köpeklerinizin kaliteli bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli