Kedilerin Çiftleşme Süresi Ne Kadar?

Kedilerin çiftleşme süresi ne kadar sorusunu kedi sahipleri merakla sorguluyor. Her canlı kendine özel bir fizyolojik ve biyolojik bir evre sonucunda oluşur. Kedilerde yaratılıştan gelen doğurganlık süreci farklı cinsellik evrelerinden geçerek gerçekleşir. Buna göre kedilerin üreme ve çoğalmasında etkisi bulunan çiftleşme süreci belirli süre ve zamanda gerçekleşir.

Kedilerde Kızgınlık Süresi

Kedilerin çiftleşme süresi ne kadar konusu bu sürecin fizyolojik evreleri incelenerek tespit edilebilir. Kedilerde çiftleşme süreci hareketlerindeki farklılıklar ile kendini gösterir. Bu süre yıl içinde bir kaç kere yaşanabilir ve kedinin cinsine göre süreçte değişim yaşanabilir. Kızgınlık dönemi 6.aydan itibaren gelişim göstermeye başlar. Bu durum kısırlaştırılana kadar sürer.  Bazı kedilerde 4.ayda ergenlik süreci başlayabilir. Erkek ve dişi kedinin teması sonrası süreç 8-9 günü bulur. Bu süreçte çiftleşme yaşayan dişi kedi hamile kalırsa östrus dönemi adı verilen gelişim evresi geçtikten sonra tekrar kızgınlığa girmez. Bir dişi kedi bulunduğu yıl içinde en az 3 kez doğum geçirme süreci yaşayabilir. Toplamda 63 günlük hamilelik yaşar. Tek seferde en az 5 çocuk dünyaya getirebilir. 

Kedilerin çiftleşme süresi ne kadar konusunda doğru tespitlerde bulunmak evde bulunan hayvan dostlarını daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Kısırlaştırılmış bir kedide bu evreler gözükmezken; diğer kedilerde açıkça fark edilebilir. Her iki cinste daha agresif hale gelir. Normalde görülmeyen hareketler ile karşılaşılabilir. Sürekli miyavlama ve hareketlilik buna dahildir. Evdeki eşyalara sürtünme isteği gözlenir. Bazen sürekli zıplama isteği duyarlar. Kedilerde çiftleşme başlarken erkek ve dişi tarafında farklı sinyaller oluşur. 

Bu süreç döllenme meydana gelebilmesi için birkaç kere sürebilir ve en az 24 saat sürebilir. Kedilerde çiftleşme yaşı yaklaşık olarak 11.aylar civarında oluşum göstermeye başlar. Bu dönem ilk cinsellik belirtileri ile kendini gösterir. Sürede azalma ya da artma olabilir. Bunun nedeni mevsimsel olarak yaşanılan iklim, kedinin ırkı, cinsi ve genetik faktörleri olabilmektedir. Erkek kedilerde bu olgunluk dönemi 7.aydan itibaren kendini göstermeye başlar. 

Kedi Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde cinsel olgunluk süreci ırka ve cinse göre değişir. Saf ırk olarak adlandırılan türler daha erken bu olgunluğa erişir. Erkek kedilerdeki kızgınlık dönemi daha geç başlar. Kedilerde kızgınlık süresi en az 1 gün en fazla 21 gün sürer. Dişil kedilerde bu süre ortalama 7 gün sürer. Dişi kediler ancak izin verdikleri partner ile bu süreci başlatırlar. Bu da sürelerde değişime neden olur.

Kedilerin çiftleşme süresi ne kadar konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Süreç çok yönlü olarak ele alındı. Bu konuda akla takılan ve çözüme kavuşturulması gereken önemli konular bulunuyorsa en kısa sürede bu alanda uzman bir veteriner ile görüşülmesi tavsiye edilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli