4-5 Aylık Dişi Kedi Hamile Olabilir mi?

4-5 aylık dişi kedi hamile olabilir mi sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Her hayvanda olduğu gibi kedilerinde belirli bir gelişim evresi bulunur. Bu süreçte yavruluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçmiş olduğu ve kızgınlık evresi olarak adlandırılan süreçte ergenlik dönemi başlar. Kedilerde cinselliğin oluşum gösterdiği bu evrede dişi kedinin biyolojik olarak fizyolojik yapısı hamile kalmaya hazır hale gelir. 

Kediler En Erken Ne Zaman Hamile Kalabilir?

4-5 aylık dişi kedi hamile olabilir mi konusu üzerine kedi sahipleri araştırma yapıyor. Bir kedinin hamile kalabilmesi için belirli bir yaş dilimini doldurması gerekir. Uzman veterinerlerin yaptıkları tespit doğrultusunda kedilerin cinsel olgunluğa ulaştıkları dönem 6 ile 9 ay arasını kapsamaktadır. Tam olarak çiftleştirme evresi ise 10-12. ayda oluşum gösterir. Ortaya konan rakamlar bilimsel olmakla beraber zaman zaman bu rakamların üzerinde veya aşağısında bir yaşta olgunlaşma görülebilmektedir. Bu kedinin ırkına ve türüne göre değişir. 

4-5 aylık dişi kedi hamile olabilir mi konusu karşılaşılan vakalar doğrultusunda bir dişi kedinin 4 aylıkken hamile kalabileceğini ortaya koymuştur. Bu öngörülen rakamların dışında bir yaş olsa bile karşılaşılması muhtemel bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında paniklememek gerekir. Bazı durumlarda bu aylarda yapılan doğum ile 7 yaş sonrasında yapılan doğumlar risk taşır. Oluşabilecek risklere karşı önlem almak için bir veteriner ile görüşme yapılmalıdır. Bu süreçte ultrason ile gerekli incelemeler yapılır ve gerekirse takviye ilaç veya iğneler ile süreç devam ettirilir.

Dişi Kedilerde Gebelik Süresi

Kedilerde ilk kızgınlık olarak adlandırılan dönem 6 aydan başlayarak 12 aya kadar devam eden dönemi içerir. Safkan olarak tabir edilen kedi türü anne ve babası farklı türden olan melez kedilerden daha erken cinsel olgunluk sürecine girer. Dişi bir kedi için en ideal gebelik yaşı 1.5 ve 6 yaş arasıdır. 

Yeterli olgunluğa erişen dişi kedi 21 günde bir kere kızgınlık dönemine girer. Erken kızgınlık dönemine giren bir kedi 4-5 aylıkken hamile kalabilir. Dişi kediler ortalama olarak yılda 3 kez hamile kalarak doğum yapabilir. Bu süreçte hamilelik dönemi 63 gün sürer. Bu rakam 67’de olabilir. Dişi kedi doğumunda 2 ile 6 arasında yavru dünyaya getirebilir. Doğum süreci kedinin türüne göre farklı semptomlarla geçer.

4-5 aylık dişi kedi hamile olabilir mi konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Dişi kedilerdeki gebelik süreci yapılan tespitler doğrultusunda yüzde seksen oranında süreç tüm kediler de aynı geçerken normalin dışında bir durumla karşılaşılabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Her ihtimale karşı kedinin iç parazit oluşturma durumu da söz konusu olabilir. Kedide oluşan karın şişliğinin doğru tespitinin yapılabilmesi için en kısa sürede bir veteriner hekim ile görüşülmesi doğru olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli