Kedilerde Sindirim Zorluğu ve Kabızlık Problemi

Kedi dostlarımızın gün içinde yeteri kadar lif ve sıvı tüketmemesi, sindirim zorluğuna neden olur. Ayrıca stres ve hareketsiz yaşam tarzı hem sindirim zorluğuna hem de kabız problemine sebep olmaktadır. Kediniz için kullanacağınız herhangi bir ilaç bu sorunları kalıcı olarak tedavi edemez. Haliyle paylaşacağımız bilgiler sayesinde en azından kedinizin yaşam kalitesini artırabilir ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda ilk olarak kedinizin tuvalet temizliğine gereken önemi vermenizde yarar var.

Kedilerde Kabızlık Belirtileri

Kedilerde kabızlık birçok belirtiyle kendini göstermektedir. Bunlar;

  • İştahsızlık
  • Dışkılamada artış
  • Sancılı dışkılama
  • Anüs bölgesinde şişkinlik
  • Kusma olarak sıralanmaktadır.

Kedilerde Kabızlık Nedenleri

Kedilerde kabızlık pek çok nedene bağlı olarak görülebilir. Tüy yutma, bağırsak sorunları, sinirsel problemler, doğumsal anomaliler, psikolojik nedenler, kullanılan bazı ilaçlar, kedilerde kabızlık nedenleri arasındadır. Bu nedenler arasında nadir olarak bağırsak anomalileri de görülebilir. İlk günlerde kabızlığa sebep olan bağırsak anomalilerinin yanı sıra hormonal sorunlar, bağırsakta tümör oluşumu ve beslenme bozuklukları da kabızlığa davetiye çıkarmaktadır.

Kedilerde Tuvalet Temizliği

Kedilerde sindirim zorluğu ve kabızlık nedenleri arasında tuvalet temizliğine dikkat edilmemesi gibi durumlar yer almaktadır. Kedilerin tuvaleti dışkıyla dolduktan sonra temizlenmemesi onları yeteri kadar strese sokabilir. Ayrıca su tüketmek için kullandığınız su kabının da temiz olmaması, sindirim sistemi hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Öyle ki temiz olmayan bir kedi kumu, dışkılarken endişeye neden olurken bir süre sonra ağrılı dışkılamaya sebebiyet verebilir.

Kedilerde Sindirim Zorluğu için Karın Masajı

Kedi dostlarımızın belirli dönemlerde yaşayacağı kabız problemi ve sindirim zorluğu için etkisi kanıtlanan bir karın masajından faydalanabilirsiniz. Rahatlatıcı karın masajı sayesinde kendini daha iyi hissedecek olan kedilerde bu masaj uygulaması Avrupa ve Amerika’da pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Akupunktur tedavisine benzeyen bu masaj yönteminde kedinin bağırsakları rahatlarken dışkının kolondaki geçiş hızı düşmektedir. Bu sayede bağırsak hareketleri daha hızlı bir şekilde devam eder.

Kedinizde kabızlık başladıysa vakit kaybetmeden veteriner kontrolüne götürmeli ve yine veterinerin tavsiyelerine göre hareket ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli