Kedilerde İdrar Problemleri

Kedilerde idrar problemleri aslında sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. İlk olarak kedi sahiplenenler aslında kedilerin ne kadar temiz ve bakımlı olduğunu fark edecektir. Kediler dışkısını farklı yerlere bırakıyorsa orada bir sorunun varlığından şüphe duyulabilir. Bazen anormal bir davranış olarak gözlemlenen bu durum bazen de idrar yolu enfeksiyonu şeklinde karşınıza çıkabilir.

Kedi besleyenler, tuvalet yeri seçiminde özenli davranmalıdır. Bu süreçte kediler için özel olarak üretilen kenarları hafif yüksek ve plastikten üretilen bir tuvalet kabı satın almalıdır. Ayrıca kap içerisinde idrar ve dışkının kokmasını engelleyen kaliteli bir kedi kumu bırakılmalıdır. Kumun yapısı ne kadar iyi olursa, emiciliği ve kokuları hapsediciliği o kadar fazla olacaktır. Ayrıca kediniz dışkısını kapatırken kum solumaktadır. Kumun kaliteli olması, solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığını ciddi oranda düşürecektir.

Kedilerde İdrar Problemi Nedenleri

Yukarıda sıraladığımız faktörler aslında kedilerde idrar problemlerinin nedenleri arasında olabilir. Kedinizin durduk yere evin farklı alanlarına çiş bırakması çoğu zaman hastalık habercisidir. Bazen de temizlemediğimiz kedi kumu nedeniyle kap içerisine girmek istemeyebilirler. Çünkü kediler son derece titiz ve temiz canlılardır. Sonuç olarak kedilerde idrar problemleri yaşamamak adına tuvalet kabının sık sık temizlenmesi şarttır.

Kediler aynı zamanda romantik canlılardır. Hormonlarının etkisinde kaldığında bulundukları yere idrar bırakabilirler. Genelde bahar aylarında ve 1 yaşına girdiğinde gözlemleyeceğiniz bu hareketleri olağan karşılamanızı öneriyoruz. Ancak kısırlaştırılmamış kedileri idrarı biraz ağır olacağından kokunun geçmesi de zaman alacaktır. Ağır kokulu idrar nedeniyle kedinize ceza vermemeli ve onun daha fazla strese girmesine sebep olmamalısınız.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde idrar problemleri arasında, idrar yolu enfeksiyonu gibi sancılı hastalıklar bulunmaktadır. Tuvalet dışında idrar yapmayı sürdüren kedi eğer bu hareketi alışkanlık haline getirmişse vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Ayrıca erkek kedilerin daha çok karşılaştığı idrar taşları, tuvaletin sürekli dışarı yapılmasına sebep olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu olan kedilerde sancılı idrar çıkarma ve ağrılı bir miyavlama yaşanabilir. Erken teşhis konulmayan kedinizin sidik kesesinde kanamalar da görülebilir. Bu yüzden kedinizin sağlığını ihmal etmemeli ve düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne başvurmalısınız.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli