Kedilerde İç Dış Parazit Neden Olur?

Kedilerde iç dış parazit neden olur pek çok hayvan severi endişelendiren bir konudur. Kedileri en çok etkileyen hastalıkların arasında bulunan parazit problemi, iç ve dış olmak üzere iki farklı çeşitte bulunur. İç parazitlerin, dış parazitlere göre daha tehlikeli olduğu bilinir. Her iki türde yaşanan parazitte, vakit kaybetmeden çözülmesi gereken problemler olarak bilinir.

Kedilerde İç ve Dış Parazit Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Hem evde hem sokakta yaşayan kediler için yaşanabilecek olan parazit, kediler için ciddi bir sorundur. Özellikle iç parazitlerin kedilerin vücudunda oluşması için pek çok farklı sebep bulunabilir. Bu sebeplerden ilki anne sütüdür. Yavru kediler doğumları esnasında annelerinden ayrılmadılar ise beslenmelerini anne sütü ile yaparlar. Bu beslenmeler sırasında anne sütünden yavru kediye parazit geçebilir. Yetişkin kediler ise tükettikleri besinlerden kolaylıkla parazit kapabilir. Özellikle tükettikleri solucan gibi canlı besinler kedilerin parazite yakalanmasına neden olur.  

Kedilerde İç ve Dış Paraziti Engellemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kedilerde iç dış parazit neden olur konusu hakkında araştırma yapan kişiler, parazit aşılarının önemini görmektedir. Kedilerin herhangi bir sebep dolayısıyla parazite yakalanmamaları için veteriner hekimin oluşturduğu aşı takvimine bağlı kalarak parazit aşılarını yaptırmak gerekir. Parazit aşısının düzenli şekilde yapılıyor olması onları bu rahatsızlıktan uzak tutacaktır. Genellikle bu aşılar kedilerin yavruluk döneminde yapılan aşılardır. 1 yaşını geçmeden 4 kere iç parazit aşısı olmaları kediler için oldukça önemlidir. Bu aşılar periyodik aralar ile yenilenmesi gereken aşılardır. 

Kedilerde İç Dış Parazit Nasıl Geçer?

Kedilerin parazit problemi yaşadıklarına dair herhangi bir şüphe duyulduğu taktirde vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi gerekir. Veteriner hekim yaptığı tetkikler sayesinde kedinin ne gibi bir problem yaşadığının teşhisini gerçekleştirecektir. Eğer kediniz iç veya dış parazit hastalığı ile karşı karşıya kalmış ise ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Genellikle oral yoldan kedilere verilen bu ilaçlar kedilerin iç organlarına yapışmış olan parazitlerin temizlenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu süreçte besleyici takviyeler, şuruplar veya macunlarda parazitin temizlenmesi konusunda tavsiye edilir. Fakat bu ilaçların veteriner hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini göz ardı etmemek gerekir. 

Özellikle yavru kedilerde yaşanan parazit problemi öldürücü bir hastalık olabilir. Dolayısıyla erken teşhis edilip tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Kedilerde Parazit Belirtileri

Kedilerde iç dış parazit neden olur sorusu kadar belirtileri de merak edilir. Kedi sahiplerinin kedilerinin parazit yaşadıklarını anlamaları için belirtilerini gözlemlemeleri gerekir. Her kedinin karakterinin aynı olmaması sebebiyle, yaşadıkları belirtiler de her kedi için farklı şekilde bulunabilir. Kedilerin yaşadıkları parazitin iç ya da dış şekilde gerçekleşmesi de belirtilerde farklılık yaratabilir. Kediler dış parazit yaşadıkları durumlarda bu belirtiler deri üstünde gerçekleşeceği için kolaylıkla görülebilir. Fakat dış parazitten daha tehlikeli halde bulunan iç parazit, kedilerin iç organlarına yapışması sebebiyle teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Kedilerin yaşadıkları parazit problemi dolayısıyla en sıklıkla karşılaşılan belirtiler şunlardır: 

  • Kedinin normalden çok daha fazla şekilde mama tüketmek istemesi,
  • Anoreksiya adı verilen yeme bozukluğu hastalığının yaşanmaya başlaması,
  • Dışkısında görülen kan,
  • İshal, kusma, öksürük gibi problemler,
  • Kalp ritminin yavaşlaması,
  • Karın bölgesinde meydana gelen şişlik,
  • Halsizlik ve hareket etmeye dair isteksizlik,
  • Tüylerin matlaşması ve sağlıksız hale gelmesi,
  • Nefes alma esnasında zorlanma ve hırıltılar. 
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli