Kedilerde İshal

Kedilerde ishal, kedilerin farklı sebepler dolayısıyla oldukça sık şekilde yaşadıkları bir problem olarak bilinmektedir. Kedilerde ishal, dışkının sulu kıvamda olması anlamına gelen problemi anlatmaktadır. İshal problemi yaşayan kedilerin normal zamanlarından çok daha sık şekilde tuvalet ihtiyacı duydukları görülmektedir. Kedilerin yaşadıkları ishal problemi, pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelebileceği gibi, kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği için geçmeyen ishal kedilerin bağışıklığını düşürdüğü gibi, sık aralıklarla tekrarlayan ishal ise daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. 

Kedilerde İshale Neden Olan Sebepler 

Kedilerin en sık yaşadıkları problemlerin arasında ishal gelmektedir. Evini bir kedi ile paylaşan pek çok kedi sahibi, farklı dönemlerde kedilerinin bu problemi yaşadığına tanıklık etmektedir. Her kedinin bağışıklık sistemi farklı olsa da genellikle kedilerin ishal olmasına neden olan sebepler bu şekilde listelenebilir: 

  • Mama Değişimi: Kedilerin uzun süredir tükettikleri mamanın aniden değişmesi ishale sebep olan durumların başında gelmektedir. Kedilerin mama değişikliğinden etkilenmemeleri adına, eski mama ile dönüşümlü olarak yeni mamaya geçilmesi gerekir. Eski mama ile birleştirilerek verilen yeni mama, 1 hafta içerisinde tamamen yeni mama verilecek şekilde düzenlenebilir. 
  • Yeme Bozukluğu: Kedilerin herhangi bir sindirim problemi yaşamamaları sağlıklı ve uzun bir hayat yaşamaları adına çok önemlidir. Dolayısıyla kedilerin yalnızca kuru mama ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Kedilerin evde pişen yemekleri veya çiğ şekilde et yemeleri de ishale neden olabilir. Bazı durumlarda yedikleri yaş mamalar ve vitaminler de sinirim problemi yaşatarak, ishal durumuna sebep olmaktadır. 
  • Stres: Kedilerin herhangi bir problem yaşamasının altındaki en büyük sebep stres veya kaygı bozukluğu olabilir. Hassas olmalarıyla bilinen kedilerin düzenlerinde değişen herhangi bir durum onları strese sokarak, ishal olmalarına neden olabilir. Eve yeni bir kedi gelmesi ya da sahipleri tarafından yeterli ilgiyi alamamak da kedileri strese sokabilecek sebepler arasında bulunur. Eğer kediniz bu sebeple ishal olduysa bu durumun geçmesi için, stres yaşadığı durumun ortadan kaldırılması gerekir.
  • Parazitler: Kedilerde yaşanan bir çok hastalığın sebebi olan parazitler, ishale de neden olabilmektedir. Özellikle sokakta yaşayan kedilerde sıklıkla görülen parazit probleminin ortadan kaldırılması için kedilerin belirli aralıklarla aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Kedilerin parazit sebebiyle yaşadıkları problemlerin başında ishal ve karın şişliği gelmektedir. 
  • Kanser: Kedilerde ishal çok daha ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği için, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Sık sık tekrarlayan ve uzun süren ishalin kanserin belirtileri arasında olduğu bilinmektedir. 
  • Çeşitli Hastalıklar: Organ yetmezliği, salgı bezi veya kronik iltihaplı hastalıklar da kedilerin ishal problemi yaşamasına neden olmaktadır. 

Kedilerde İshal Nasıl Geçer? 

Kedilerin hayat konforlarını yüksek oranda düşüren bir problem olan ishalin geçirebilmesi adına öncelikle bu durumun neden kaynaklandığını anlamak gerekir. Eğer kediniz yeni mamaya alışma sürecinde ishal problemi yaşıyorsa, bu durumda mamayı eski mama ile dönüşümlü şekilde vererek alıştırmaya çalışabilirsiniz. Stres gibi sebepler ile yaşanan ishal için ise, bu durumların ortadan kaldırılması gerekir. Ancak kediniz sık aralıklarla ishal problemi yaşıyor ve sebebini gözlemlediğiniz halde bulamıyorsanız, vakit kaybeden bir veteriner hekime danışmanız gerekir. Kedilerde ishal probleminin sebebi kanser gibi çok ciddi hastalıklar olabileceği için, veteriner hekimler tarafından yardım almak gerekir. Veteriner hekimler yaptıkları testlerle kedinizin neden ishal olduğunu anlayacak ve bu durum için gerekli tedaviyi vakit kaybetmeden başlatacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli