Kedilerde Diş Bakımının Önemi

Kedilerde diş bakımı her zaman önemlidir. Sevimli dostlarımızın sağlıksız ve çürük dişlere sahip olması farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Öncelikle diş eti hastalıklarının ağızdaki salya sayısını artırdığı bilinmelidir. Bu durum kedinizin ağzının pis kokmasına neden olur. Sindirim süreci de ağızdan başladığından, kedinizin parçalamadan yuttuğu besinler nedeniyle sindirim sistemi hastalıkları ortaya çıkar. Sevimli arkadaşlarımızda diş hastalıkları erken dönemde teşhis edilemediği için çoğu zaman diş kayıplarını da beraberinde getirebilir. Bu durumların tedavi edilmemesi ciddi ağrılara neden olurken kedinizin sürekli stresli bir yaşam sürmesini beraberinde getirebilir.

Kedilerde Ağız Hastalıkları ve Nedenleri

Kedi dostlarımız ağrılarını doğrudan belli etmezler. Haliyle kedi sahipleri diş ve ağız bölgesindeki ağrıları kısa sürede fark edemeyeceğinden diş eti enfeksiyonları başlamış olabilir. Sağlıksız diş eti demek kedilerde aşırı salya demektir. Enfekte olmuş diş etleri sebebiyle bakteriler kan dolaşımını doğrudan etkiler ve kolonileşerek farklı sağlık sorunlarını tetikler. Ayrıca kedilerdeki kronik hastalıklar, diş eti hastalığıyla beraber şiddetlenebilir.

Kedilerde diş bakımı görüldüğü üzere sadece ağız hastalıklarını değil, mevcut kronik hastalıkları da olumsuz etkiler. Diş eti iltihabına ek olarak rezorptif lezyonlar, periodontal hastalık ve travmatik diş kırıkları, en çok karşılaşılan ağız hastalıklarındandır. Aslında ağız ve diş bakımı yapılmayan her kedi yaşamı boyunca bu hastalıklara en az bir defa yakalanabilir.

Kedilerde de tartar ve diş plağı birikimi söz konusudur. Bu faktörlerin birikme hızı her kedide farklıdır. Ayrıca diyet uygulamaları ve genetik faktörlere göre değişebilir. Tartar ve plakların birikmesi, ilerleyen vadede diş eti iltihabına neden olmaktadır. Kedilerde diş bakımı yapılmadığında diş travması adı verilen rahatsızlık da görülebilir. Ciddi ağrı ve enfeksiyonlara neden olan bu rahatsızlık dişlerde kalıcı hasara sebep olabilir. Tedavisi için diş çekimi yapılmalıdır.

Kedilerde Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinizin ağız ve diş sağlığını korumak için başvuracağınız diş çekiminden sonra endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü kediler mamaları dişleriyle çiğnemeden parçalayarak tüketmektedir. Bu yüzden yaş veya kuru kedi maması tüketimine devam edebilirler. Bu süreçte sorun yaşamamak adına kedinizle ilgilenmeli ve veteriner kontrolünü düzenli olarak yapmaya devam etmelisiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli