Kediler Yıkanarak Temizlenir mi?

Kediler yıkanarak temizlenir mi kedilerin kendilerini temizleyemiyor olduğu durumlarda merak edilir. Kediler fizyolojik yapıları sebebiyle, kendilerini yalayarak temizleyen canlılardır. Ancak bazı sağlık problemleri ve yetersiz bakım, kedilerin kendilerini temizleyebilme özelliklerinin kaybolmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kedilerin yıkanarak temizlenmesi gerekebilir, ancak kedilerin yıkanması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı etkenler bulunur. 

Kediler Yıkanır mı?

Yüksek bir çoğunluk kedilerin suyu sevmediklerini düşünür. Bu durum kısmen doğru olsa da, su ile ilgili herhangi bir travma yaşamamış kedilerin sudan korkması için bir sebep yoktur. Sudan korkan kediler, suyun ne olduğunu bilmedikleri için tedirgin duymaktadır. Suyun korkulacak bir şey olmadığını anladıkları taktirde, yıkanmaktan hoşlanabilirler. 

Kedilerin zorunlu olan durumlar haricinde yıkanarak temizlenmeleri önerilmez. Sık aralıklarla yıkanmak kedilerin doğasına aykırı olması sebebiyle, problemler yaşamalarına neden olabilir. Ancak bazı zorunlu durumlarda kedilerin yıkanarak temizlenmesi gerekir. Bu durumlar kedilerin kendi kendilerini temizleyemiyor oldukları durumları içerir. Özellikle sokakta yaşayan, hasta bir kediyi sahiplendiğinizde bu kedinin oldukça kirli göründüğüne şahit olabilirsiniz. Bunun sebebi kedinizin yetersiz beslenme sebebiyle kendini temizleyemiyor olmasıdır. Düzenli bakımı yapılan, sağlıklı tüm kediler kendilerini herhangi bir dış etkene ihtiyaç duymadan, yalayarak temizleyebilir. 

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler yıkanırken dikkat edilmesi gereken birtakım etkenler bulunur. Bu etkenlerden ilki kedinizi yıkayacak olduğunuz banyonun ısısıdır. Kedinize banyo yaptıracağınız odanın ne çok sıcak, ne de çok soğuk olması gerekir. Oda ısısının dengesiz olması, kedilerin sağlık problemleri yaşamalarına neden olabilir. Eğer böyle bir imkan bulunuyorsa, kedilerin küvette yıkanması önerilir. Duş içerisinde sürekli meydana gelen su akışı kedilerin tedirginlik duymasına neden olabilir. Kedinizi yıkamaya çalışırken bu durumdan tedirginlik duyarak, etrafa kaçmaya çalışabileceğini göz ardı etmemeniz gerekir. Dolayısıyla banyoda kedinize zarar verebilecek eşyaları kaldırmanız gerekir. Kediler yıkanarak temizlenir mi sorusunu soran kişilerin kedilerin yıkanması için özel olarak üretilen şampuanlardan almaları gerekir. Kedi şampuanı ile yıkanmak kedilerin tüy sağlıkları için çok önemlidir. 

Kedilerini Yıkamak İsteyenler İçin Öneriler 

Kedilerini herhangi bir sebep dolayısıyla yıkayarak temizlemek isteyen ve kedisinin bunun için hazır olduğunu düşünen kişilerin uygulayabilecekleri bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler kedinizi yıkama işleminin her ikiniz içinde daha kolay geçmesini sağlar. Eğer kedinizi yavru halde sahiplendiyseniz ve onu düzenli aralıklarla yıkamayı düşünüyorsanız, öncelikle kedinizi buna alıştırmanız gerekir. Kedilerin yeni bir alışkanlık kazanabilmeleri için yavru oldukları dönem oldukça uygundur. Yavruluk dönemlerinden itibaren düzenli aralıklarla yıkanan kediler kısa süre içerisinde yıkanmaya alışacak ve bu esnada herhangi bir zorluk çıkartmayacaktır. 

Kedilerin yıkanırken sahiplerine zorluk çıkarmalarının en belirgin sebebi suyu tanımıyor ve dolayısıyla başlarına ne geleceğini bilmiyor olmalarıdır. Kedinizi yıkanmaya alıştırabilmek için öncelikle suyun kötü veya korkulması gereken bir şey olmadığı konusunda güven kazandırmanız gerekir. Bunun için kedinizi yıkarken yüksek sesli tepkiler vermekten kaçınmalı, daha hafif bir ses tonu ile onu sakinleştirmeye çalıştırmanız gerekir. Kedinize bu aşamada sert tepkiler vermeniz, su hakkında travma yaşamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kedilerin yıkanmaya alışması daha da zorlaşacaktır. Kediler yıkanarak temizlenir mi sorusunu soran kişilerin suyun sıcaklığına dikkat etmeleri ve banyonun ardından tüylerini çok iyi şekilde kurutmaları önerilir.  

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli