Sürekli Miyavlayan Kedi

Pek çok kişi, sokakta ya da bir evde sürekli miyavlayan kedi ile karşılaşarak, bu hareketinin nedeni hakkında merak duyabilir. Kedilerin miyavlamaları oldukça doğal ve normaldir. Ancak durmaksızın miyavlıyor olması, etrafındaki insanlara bir şey anlatmaya çalışması ile ilgili olabilir. Dolayısıyla eğer kediniz durmaksızın miyavlıyorsa belirli bir süre onu gözlemleyerek, problemin ne olduğunu anlamaya çalışmanız gerekir. Kedilerde miyavlama yalnızca ilgi çekmek için olabileceği gibi, hastalık gibi ciddi bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir.

İlgi Çekme İsteği 

Kedilerin sürekli miyavlıyor olmalarının tek nedeni sizin ilginizi çekmek istemesi olabilir. Özellikle gün içinde evde yalnız kaldıysa, eve geldiğiniz andan itibaren durmaksızın miyavlayabilir. Bunun sebebi ise tüm gün canı sıkılmış ve sizinle oyun oynamak istiyor olmasıdır. Bu durumda kedinizin miyavlaması ile ilgili kaygı duymanız gereken bir durum yoktur. Beraber oynayacağınız oyunlar sakinleşmesini ve miyavlamayı durdurmasını sağlayacaktır. 

Açlık veya Susuzluk

Sürekli miyavlayan kedi kendini aç veya susamış hissediyor olabilir. Kedilerin sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmeleri için beslenme düzenlerine azami önem göstermek gerekir. Ancak bazı durumlarda kedi sahipleri kedilerine mama veya su koymayı unutabilir. Bu durumda kediniz mama veya su kabının boş olduğunu fark etmenizi sağlamak için durmaksızın miyavlar. Yeterli miktarda mama ile, düzenli olarak beslenen kedilerin miyavlama gibi bir problemleri olmadığı bilinir. Mama ve su gibi etkenlere dikkat ettiğiniz taktirde, kediniz herhangi bir problem yaşamadığı için durmaksızın miyavlamak gibi hareketlerde bulunmayacaktır. 

Stres ve Kaygı 

Her kedinin kendine ait, ayrı bir karakteri olduğu herkes tarafından bilinir. Bu karakterler, bazı kedilerin çok daha hassas olmasına neden olabilir. Evde yeri değişen ufak bir mobilya bile, kedilerin düzenlerinin değişmesine dolayısıyla strese girmelerini sağlar. Stres altında oldukları durumlara ise sahiplerine kötü hissettiklerini belirtmek için çeşitli davranışlarda bulunurlar. Sürekli miyavlamak da bu davranışlardan biridir. Kedinize stres yaşatan problemin ortadan kalkması ya da kedinizin bu duruma alışkanlık kazanması, miyavlamayı bırakmasını sağlayacaktır. 

Yaşlılık 

Kediler de tüm canlılar gibi hayatlarını doğal bir döngüde yaşar ve yaş aldıkça yaşlılık dönemlerine yaklaşırlar. Yaşlılık dönemi her insan için hastalıklara daha müsait olunan bir süreçtir. Kedilerin yaşlılık dönemlerinde ise en sık karşılaşılan hastalıkların arasında zihinsel bulanıklık görülür. Zihinsel bulanıklık ise kedilerin durmaksızın miyavlamasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için hava karardığında ışıkların açık kalması sağlanmalıdır. Kedilerin yaşlılık dönemlerinde veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması da oldukça önemlidir. 

Kızgınlık 

Özellikle dişi bir kediye sahip olan kedi sahipleri, kedilerinin kızgınlık döneminde normalden çok daha farklı hareketler sergilediğini görür. Bunun sebebi kedilerin kızgınlık dönemi adı verilen bu döngülerinde hormonlarında meydana gelen değişikliklerdir. Pek çok kedi kızgınlık döneminde yaşadıkları sıkıntıları durmaksızın miyavlayarak anlatmaya çalışır. 

Hastalık 

Kedilerin başka canlılarla iletişim kurabilmelerinin tek yolunun miyavlamak olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla kediniz size durmaksızın miyavlıyorsa bunun sebebi size anlatmak istediği bir şey olmasıdır. Eğer maması, suyu tam olan kediniz ile ilgilendiğiniz halde miyavlamayı bırakmıyorsa bu durumda sebep herhangi bir hastalığa sebep olması olabilir. Hastalıklar sebebiyle kendini iyi hissetmeyen kediler miyavlayarak yardım isteyebilir. Kedilerin sürekli miyavlıyor olmalarının sebebi tiroid, böbrek hastalığı ya da idrar yolu hastalığı gibi bir problem olabilir. Eğer kedinizi veterinere götürdüyseniz ve herhangi bir problemi olmadığına eminseniz, miyavlamasından tedirginlik duymanıza gerek yoktur. Sürekli miyavlayan kedi yalnızca iletişime geçmeye çalışıyor da olabilir. Kedilerin kendilerine ait özellikleri ve farklı karakterleri olduğunu unutmamak gerekir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli