Kediler Kıskanç Mıdır?

Kediler kıskanç mıdır her kedi sahibinin karşılaştığı için merak ettiği bir sorudur. Genelde kıskançlık duygusu köpeklerle özdeşleşmiş bir duygudur. Fakat kimi zaman kedilerde de kıskançlık duygusu sahipleri tarafından hissedilmektedir. Hatta kediler bazı zamanlarda kıskançlık krizlerine girip normalin dışında hareketler sergileyebilmektedirler.

Kedilerde Kıskançlık Belirtileri

Kediler kıskanç mıdır sorusunu dile getiren kedi sahipleri aslında bu durumun farkındadır. Kediler kıskançlık gösterebilir. Bu durumun belirtisi ve sebepleri şu şekilde olur;

 • Eve ilk defa gelen insan ya da hayvana karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Bunu sahiplerinden kıskanma olarak değil de kendi alanlarına yabancı bir canlının girdiğini görmeleri kıskançlık sebeplerinden biridir. Kedinin düzenlerinin bozulması kedileri sinirlendirebilir. 
 • Eve farklı bir kedi geldiyse eğer ve kedinin sahibi gelen yabancı kediyle çok ilgileniyorsa, evin kedisinde kıskançlık belirtileri gözlemlenir. Tüylerini kabartırlar, tıslama hareketleriyle hem yeni kediye hem de sahiplerine bağırabilirler. 
 • Kıskandıklarını belli etmek için, her zaman titizlikle kumlarına tuvaletlerini yapan kediler evde halılara, yataklara, koltuklara idrarlarını yapabilmektedirler.
 • Normalinden çok daha fazla gürültü yaparlar. Bazen ağlıyormuş gibi sesler çıkararak dikkat çekmeye çalışırlar.
 • Garip hareketler sergileyerek ilgiyi üzerlerine çekmeye çabalarlar.
 • Kıskanan kedilerde genellikle bir yere saklanma, agresif davranışlar, iştahsızlık gibi davranışlar görülebilir.
 • Oyun oynamayı reddedip, her gün yapılan oyunların aksine sırtlarını dönüp yatmayı tercih ederler.
 • Kıskanan kediler sahipleri tarafından daha fazla sevgi görmek isterler. Sürekli sahiplerinin ayaklarının etrafında dolanarak bunu belli ederler.

Kediler Sahiplerini Neden Kıskanır?

Kediler kıskanç mıdır diye bakıldığında genel olarak kıskanç olduğu bilinir. Neden kıskandıkları ise her kediye göre değişebilmektedir. 

Eve başka kedi ya da yabancı bir insan gelmese bile kedi sahibinin televizyon izlemesi, kitap okuması, telefonla ya da bilgisayarla ilgilenmesi kedileri kıskandırabilir. Bunun sebebi sahibinin kendisiyle değil de başka bir şeyle çok uzun süre ilgilenmesidir. 

Kediler yeni doğum yaptıklarında sahiplerinin kendi yavrularını sevdiği zaman bile kıskanabilirler. Bu durumda yavrularına karşı agresif tavır sergileyebilirler. Bu durumda kesiyi kendi yavrularından bir süre uzak tutmak gerekmektedir. Kediye ilgi gösterilmeli fakat aynı zamanda yavruların bakımlarıyla ilgilenmeyi bırakmamalıdır. 

Kedilerin Kıskançlığında Neler Yapılmalıdır?

Kediler kıskanç mıdır diye soran kedi sahipleri, kedilerinin kıskanç olduğunu bildikleri için buna çözüm aramaya başlamaktadırlar. Kedisi kıskanç olan kedi sahipleri şu yöntemleri uygulayabilir;

 • Kediler kıskanç hareketler yaptığı zaman onlara karşı hoşgörülü olunmalıdır. 
 • Kediler kıskanınca onlara olabildiğince fazla ilgi göstermek ve onlara olan sevginin belli edilmesi gerekir. Bu şekilde kıskanmaları kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.
 • Eve gelen yabancı kişinin veya yabancı hayvanın kediyle tanışmasına izin verilmelidir. Kedi sahibinin diğer kediye, kendi kedisinin yanında fazla ilgi ve sevgi göstermemesi gerekir. 
 • Eğer kedi kıskandığı için agresif hareketler gösterirse, ona kızmamak aksine daha fazla ilgi ve sevgiyle yaklaşılması lazımdır. Yaptığı hareketlerin yanlış olduğunu kızarak değil de sevgi göstererek kediye öğretmek gerekir.
 • Kediler başka kediyle aynı ortamda olmak istemeyeceklerinden dolayı bölgelerine saygı duyulmalı ve yeni kediyle aynı bölgede çok bulundurmamak gerekir. Kediler kıskanç mıdır sorusunu soran kıskanç kedilerin sahipleri bu yöntemlerle kedilerine daha mutlu bir alan oluşturabilirler.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli