Kedi Pudingi Kilo Aldırır Mı?

Kedi pudingi kilo aldırır mı sorusu kedilerine ödül maması veren sahiplerinin aklını karıştırmaktadır. Kedi pudingi normal puding kıvamında ve kedilerin çok severek tükettiği bir besindir. Kedi pudingi laktoz enziminden arındırılmış olduğu için kedileri rahatsız eden bir besin değildir. 

Kedi Pudinginin İçeriği

Kedi pudingi kilo aldırır mı diye soran kedi sahipleri öncelikle kedi pudinginin içeriğini iyice incelemeleri gerekmektedir. Kedi pudingi, kedilere özel tamamlayıcı bir mama olmaktadır. Kedi pudingleri laktoz enziminden arındırılmış tam yağlı sütten yapılmaktadır. İçerisinde bolca kalsiyum bulunur. Kalsiyum ise kedilerde sağlıklı bir iskelet gelişimi için ve kemiklerin büyümesi için çok önemli bir mineraldir. Kedi pudinglerinin içinde kedilerin ihtiyacı olan elzem kalsiyum miktarları bulunur. Pudingin tadı lezzetli olduğu için kediler tarafından severek tüketilen bir besindir.

İçeriğinde; süt ve sütün türevleri (%90 laktoz enzimi azaltılmış süt), bitki ve bitki türevleri, mineraller ve şeker vardır.

Genel olarak %2,5 protein, %3,5 yağ, %0,5 ham lif, %0,5 ham kül ve %82 nem içermektedir. 

Kedi pudingi antioksidan içermez. Yapay koruyucu eklenmemiştir. Yapay renklendiricileri içermeyen bir besindir. İçeriğinde lezzet artırıcılar kullanılmamıştır. Üzerinde son tüketim tarihi bulunur ve kedi sahipleri bunlara özen göstererek kedilerine vermelidir. 

Genelde oda sıcaklığında gün içinde 2 ile 4 çay kaşığı olmak üzere kediye verilmesi gerekir. Paketi bitmediyse eğer ağzını kapatıp serin bir yerde saklanması gerekir.

Kedilerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kedi pudingi kilo aldırır mı sorusundan önce sadece bir besin değil beslenme alışkanlıklarının tümü kilo aldırır mı diye genel düşünmek gerekir. Beslenme yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için gereklidir. Yetişkin kedilerin sağlıklı olması için ortalama olarak almaları gereken günlük enerji miktarları 60- 80 kkal/ kg olmalıdır. 

Kedilerin bağırsaklarında laktozu sindiren laktaz enzimi bulunmadığından dolayı direkt süt vermemek gereklidir. Aksi halde laktoz içerikli sütler kedilerde ishale sebep olmaktadır. 

Kedilere genellikle proteini yüksek mamalar verilmelidir. Özellikle hayvansal kaynağı yüksek olan besinler kedi gelişimi için vaz geçilmezdir. 

Kedilere elzem yağ asit yoğunluklu mamalar vermek de gerekir. Çünkü kedilerin de insanlarda bulunduğu gibi hormonlarının düzenli bir mekanizmada çalışabilmesi için bazı yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. Ayrıca kediler çok hareketli canlılar oldukları için yağ enerji bakımından iyi bir kaynaktır.

Ödül Mamaları Kilo Aldırır mı?

Kedi pudingi kilo aldırır mı sorusunu soran kedi sahipleri, kedi pudinginin bir ödül maması olduğunu bilmesi gerekir. Her ödül mamasında olduğu gibi kedi pudingini kedilere verirken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. 

Kedilerde ödül mamasını haftada 2- 3 kez vermek gerekir. Eğer kedi aşırı kilolu ise ödül mamasını haftada 1 ya da 2 haftada 1 şeklinde vermek daha doğru olacaktır.  Ödül mamasının kediye eğlence ve spor aktivitelerinden sonra verilmesi gerekir. 

Bu noktalara dikkat ettikleri zaman kedi pudingi kilo aldırır mı diye merak eden kedi sahipleri, kilo aldırmayacağından emin olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli