Kedi Tanıma Rehberi: Kedilerin Uyuma Şekilleri

Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren kedilerin uyuma pozisyonları ve anlamları birbirinden farklılık gösterebilir. Kedinizi tanımak için uyuma şekillerini kendinize rehber edinebilirsiniz.

Kedi sahipleri, kedilerin onlarca farklı uyuma şekilleri olduğunu bilirler. Sevimlilikleri ile aklınızı alan tüylü dostlarınız birbirinden farklı uyku pozisyonları ile size ve ortama karşı hissettikleri ile ilgili mesajlar verebilir. Peki, kedilerin uyku pozisyonları ile ilgili verdikleri mesajları daha detaylı inceleyelim.

Kedilerin Uyku Pozisyonları ve Anlamları

Kediler insanlar gibi doğrudan iletişim kuramadıkları için, beden dillerini anlamak kedi sahipleri için oldukça önemlidir. Bu anlamda kedilerin yatış pozisyonu neyi anlatır? diye merak eden kedi sahipleri için, tüm uyku pozisyonlarının verdiği mesajlar bilgilendirici olabilir.

Kedilerin Superman Pozisyonunda Uyuması

Superman pozisyonu olarak adlandırılan bu uyuma şekli, gerinerek girdikleri bir beden şeklidir. Kediler bu pozisyon ile patilerini paralel olarak ön ve arkaya doğru iterek uykuya geçiş yaparlar. Bu pozisyonun diğer uyku şekillerinden farkı ise, kendilerini tam anlamı ile sonsuz bir güven ortamında hissetmeleridir. Kendilerine karşı tehdit olarak gördükleri hiç kimse ve hiçbir varlık yoktur.

Sırtüstü ve Göbek Açık Olarak Uyuması

Kediler yaşadıkları her alanda karın bölgesini açmaktan rahatsızlık duyarlar. Her ne kadar göbek bölgesini açarak yatmaktan keyif alsalar da kendilerini koruma iç güdüsü ile hareket ettikleri için bu pozisyonda uyudukları çok nadir görülür. Peki, kediler neden göbek açık uyur? Kedilerin sırtüstü yatıp göbekleri açık bir şekilde uyumaları, sahiplerine duyduğu sonsuz güven ve bulundukları ortamdan aldıkları yüksek mutluluk anlamına gelmektedir.

Sahibinin Üzerinde veya Yanında Uyuması

Kedilerin en sevdikleri uyku pozisyonları, sahiplerinin ayak uçlarında veya bacaklarının üstünde gerçekleştirdikleri pozisyondur. Üstünüzde bulunan battaniye ve yorganın üstünde kıvrılarak yatan sevimli dostunuz, size yakın olmak ve güven dolu bir uyku geçirmek istiyor olabilir.

Gözleri Yarı Açık Uyuması

Kedilerin gün içinde gözleri yarı açık uyuduğuna çoğu kez şahit olmuşsunuzdur. Bu uyku pozisyonu, kedilerin daima dışarıdan gelecek olası tehlikelere karşı temkinli oldukları anlamına gelir. Gözleri yarı açık uyuyan kediler, tamamen uykuya konsantre olmuş değildir. Kediler bu pozisyonda uyudukları zaman daima dışarıdan gelen ani sesleri işitebilir, her an yerinden kalkarak harekete devam edebilir.

Kıvrılarak Uyuması

Kıvrılarak uyuma pozisyonu, kedilerin en çok tercih ettiği uyku pozisyonudur. Peki, kediler neden kıvrılıp uyur? Sokak ve ev kedilerinin en sevdiği uyku pozisyonu, kuyruklarını karın bölgesine saklayarak hem kendilerini güvende hissettikleri hem de soğuktan bütün bedenini korudukları bir pozisyondur.

Yan Yatarak Uyuması

Kedilerin kendilerini en rahat hissettiği uyku pozisyonu yan uyku pozisyonudur. Kediler yan yatarak tüm vücudunun rahat etmesini sağlar. Aynı zamanda kendini güvende ve huzurlu hissetmek için genellikle gün içinde bu pozisyonda uyumayı tercih ederler. Yan yatarak uyuyan kediniz, derin uykuda ve kendini oldukça güvende hissediyor demektir.

Yüzünü Kapatarak Uyuması

Belki de kedilerin en sevimli göründükleri uyku pozisyonu, yüzünü kapatarak uyudukları pozisyondur. Kedilerin yüzünü kapatarak uyumak istemesinin temel nedeni; burnunun üşümesi ve ışığın gözlerini rahatsız etmesidir. Yüzünü patileri ile kapatarak uyuduğu zaman hem burnunu ısıtmış hem de gözlerini ışıktan korumuş olur.

Sfenks Pozisyonunda Uyuması

Patilerini göğüs bölgesine yerleştirerek oluşturdukları sfenks pozisyonu, gündüz şekerleme yapmak istediklerinde tercih ettikleri bir uyku şeklidir. Kedilerde sfenks pozisyonu kendilerini güvende hissetmek ve her an tetikte olmak istedikleri zaman girdikleri bir uyuma pozisyonudur. Patilerini göğüs bölgesinde ısıtarak uyudukları bu pozisyon, özellikle kışın soğuk havalardan korunmalarını sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli