Kedi Kumu Nasıl Kullanılır, Ne Zaman Değiştirilir?

Kediler temizliğine düşkün canlılardır. Bu nedenle gerek kedi kumu seçerken gerekse kullanırken bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Gün içinde birkaç defa kontrol etmeniz ve temizlemeniz gereken kedi kumunun ayrıca kokusuz bir ortam oluşturmak için kaliteli olması gerekiyor. Peki, kedi kumu nasıl kullanılır? Kedi kumu ne zaman değiştirilmelidir?

Patili severler kedi kumu kullanımı konusunda her zaman dikkatli olmalıdır. Hem kedinin hem de kendi sağlığımızın korunması için zaten kaliteli olması gereken kedi kumlarının belirli periyotlarda temizlenmesi de çok önemlidir. Normal şartlarda günlük temizlenmesi gereken kedi kumunun kullanım sıklığına göre 2 günde 1 temizlenmesi yeterli olabilir.

Kedi Kumu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kedi kumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Tuvalet kabını kalın kedi kumu kullanıyorsanız 9 cm kadar, ince kedi kumu için de 7 cm olacak şekilde doldurun.
  • Kum kabındaki atıkları düzenli olarak almaya çalışın. Bu süreçte kedi kumu küreği kullanmalı ve günlük olarak katı atıkları almalısınız.
  • Topak halindeki kirli kumu bir poşete bırakarak ağzını kapatmalı ve çöpe atmalısınız.
  • Kedi kum kabında azalan kumu düzenli olarak doldurun. Yani kalın kum için 9 cm’de, normal veya ince kum için 7 cm’de tutmaya dikkat edin.
  • Kedinizin tuvalet kabını düzenli olarak boşaltın. Boşaltmadan sonra mutlaka yıkayın.
  • Kedi tuvalet kabının yıkanmasından sonra sabun veya deterjan kokusu kalmamalıdır. Bu yüzden özenle durulayın.

Kedi Kumu Değişimi

Pek çok kişi kedi kumu ne zaman değiştirilir sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Aslında kumun değiştirme zamanı aynı olmayabilir. Kedinin gün içinde kaç kez tuvalet ihtiyacını giderdiğine, kumun absorde özelliğine ve kumun değiştirilme sıklığına göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kedinin kabız ya da ishal olmasıyla kedinin asidik idrar çıkarması, günlük kedi kumu değişimi yapmanızı gerektirir. Kedinizin daha sağlıklı yaşamasını sağlamak adına önerimiz, günlük olarak kedi kum kabının yıkanması ve kedi kumunun da yine kısa vadelerde değiştirilmesini öneriyoruz. Unutmayın, kediler hijyene çok önem verir. Kedi kumunun temizlenmemesi halinde yaşam alanındaki farklı bölgeleri, tuvalet ihtiyacı için kullanabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli