Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi maltı, hayvanseverler tarafından merak ediliyor. İlk olarak kedilerinizin yemek tüketiminden önce ya da sonra ve hatta duştan sonra kendilerini yaladıklarını görmüşsünüzdür. Bu aktivite aslında kedilerin çok sevdiği ve gün içinde vakit ayırdığı şeylerdendir.

Kedi maltı, hayvanseverler tarafından merak ediliyor. İlk olarak kedilerinizin yemek tüketiminden önce ya da sonra ve hatta duştan sonra kendilerini yaladıklarını görmüşsünüzdür. Bu aktivite aslında kedilerin çok sevdiği ve gün içinde vakit ayırdığı şeylerdendir. Kendilerini yalayan kediler daha sonra tüylerini de yutar. İlk defa kedi sahiplenecek olanlar bu sorunun nasıl ortadan kaldırılacağını da merak ediyor ancak kedilerin kendi tüyünü yutmayı engelleyecek herhangi bir işlem bulunmuyor. Yine de kedilerin yuttukları tüyleri çıkarmak için ot veya çim tükettiği de bilinmektedir.
Kedi dostlarınız her zaman bu tüketimleri gerçekleştirmeyebilir. Tam da bu noktada kedi maltı devreye girer. Her kedi sahibi kedi maltı hakkında detaylı bilgilere sahip olmalıdır. Aksi halde sevimli dostlarımızın tüyleriyle başları derde girebilir.

Kedi Maltı

Kedi tüy maltı olarak da adlandırılan kedi maltı, kendini yalayan kedilerin yuttuğu tüyleri kusması veya dışkıyla atmasını sağlayan bir besindir. Bağırsakları yumuşatan bu besinler, bağırsakların tıkanmasını da engeller. Bu sayede kolayca boşaltım yapabilirler. Bazen kediler ot ya da çim tüketerek kendini kusturabiliyor ve rahatlıyor. Ancak ev ortamında bu durum bazen imkansız hale geldiği için kedi maltı kullanımı zorunlu hale gelebiliyor.
Malt özünden üretilen kedi maltında bitkisel lifler de yer alıyor. İçeriği sayesinde sindirim sistemini daha hızlı çalıştıran bu besinler, yutulan tüyleri kusma veya dışkılama ile dışarı atmalarını sağlıyor.

Kedilerin Tüy Yutma Nedenleri

Kediler gün içinde birçok defa kendilerini yalama faaliyeti gösterir. Bu işleme alışan kediler ayrıca kendilerini temizlemek amacıyla da tüylerini yalamaktadır. Ancak bu yalama esnasında güçsüz ve sağlıksız olan tüyler toplanarak pati bölgesine yapışır. Kediler de fark etmeden bu tüyleri yutmaktadır. Bağırsak ve midede toplanan tüyler bir süre sonra şiddetli karın ağrısına neden olur. Öyle ki tüy yoğunluğuna göre bağırsakların kapanması gibi durumlar da gözlemlenebilir. Haliyle tüylerin dışarı atılabilmesi için kediler ot veya çim tüketmeye başlar. Ev kedilerinin bu tür tüketimleri gerçekleştirmeye imkanı olmadığından kedi maltı kullanarak aynı işlevi görmeleri sağlanır.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Kedinizin ot ya da çim tüketmeyi istemediği durumlarda mutlaka tercih etmeniz gereken kedi maltı için nasıl kullanıldığı da merak konusudur. Macun formda olan kedi maltının farklı çeşitleri de bulunuyor. İçeriğinde çok sayıda vitamin yer alan kedi maltını parmak ucunuza sürerek kedinize günde 1 kez vermeniz yeterlidir. Macunu doğrudan tüketmek istemeyen kedilerin ise patisine sürebilir ya da mamasına karıştırarak yemesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Maltı Fiyatları

Kedi maltı fiyatları içerdiği vitaminlere göre değişmektedir. 100 gramlık bir tüp için ödeyeceğiniz rakam 50-60 TL arasında olabilir. Ayrıca içeriği zenginleştirilmiş kedi maltlarının fiyatları da 100 TL’ye ulaşabilir. Sevimli dostlarınız için her zaman kaliteli malt kullanmanız gerekeceğinden ürünler arasında en faydalı ve en çok kullanılanı tercih edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli