Aksaray Malaklısı Özellikleri

Aksaray Malaklısı Türkiye’ye özgü köpek türlerinden biridir. Türk mastifi ve Orta Anadolu Çoban köpeği olarak da tanınan bu köpek türü en büyük ve iri tür olarak bilinir. Görüntüsü ile insanları korkutan Aksaray Malaklısı, yüksek cüssesine nazaran sevecen karaktere sahiptir. Aksaray malaklısı Aksaray ilinde 17. yüzyılda ortaya çıkmış bir köpek türüdür. Sarkık yanakları ve sarkık dudaklarından ötürü “malak” ismi konulmuştur.

Aksaray Malaklısı Karakter Özellikleri

Aksaray Malaklısı, doğuştan bekçi özelliğine sahip köpek ırkıdır. Yabancı insanlara karşı oldukça soğukkanlı olan bu köpek türü, korumakla yükümlü oldukları bölgeye yabancı canlıları yaklaştırmazlar. Herhangi bir tehlike anında ise, hemen saldırı pozisyonuna geçerler. Sahiplerine karşı oldukça itaatkar tavırlar sergileyen bu ırk, oldukça cesurdur. 

Aksaray Malaklısının karakteri görünümüne göre zıt özelliklere sahiptir. Oldukça sert bir görünüme sahip olan bu köpek ırkının hisleri son derece gelişmiştir. Aksaray Malaklısı karakterini karşısında ki insana karşı belirler. Bir insanın ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olduğunu kolayca ayırt edebilen hislere sahip olması ile insanlara karşı nasıl davranacağını kendisi belirler. Eğer ki kötü niyete sahip bir insan varsa karşısında hemen saldırgan hallere bürünecektir. Koruma ve kollama özellikleri ile tüm dünya üzerinde birçok insan tarafından ilgi gören bu ırk, koruma altına alınan köpek ırkları arasındadır.

  • Dişi Malaklı köpeği sahiplendiği yerde erkek malaklıya göre daha hırslıdır.
  • Malaklı cinsi köpekler doğuştan bekçi köpeği olarak tanımlanabilir ya da çoban köpeği olarak da tanımlanmaktadır.
  • Malaklılar yabancıları sevmezler, yabancılara karşı sert tavırlar sergilerler.
  • Sahibine ve çocuklara karşı oldukça sevecen davranışlar sergilerler.
  • Oldukça çevik bir vücuda sahip olan malaklılar, doğası gereğince cesurdur.
  • Malaklı yavruları diğer köpek ırklarına göre daha uzun bir süre içinde yetişkin olurlar.
  • Malaklılar apartman ve evlerde bakılacak köpek türleri arasında değildir.

 

Aksaray Malaklısı Bakımı

Aksaray Malaklısı diğer köpeklere nazaran bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin fazla uzun olmaması ile taranmaya ihtiyaç duymamaktadır. Günde 3-4 saat gezdirilmeye ihtiyaç duyan bu ırk, egzersize ihtiyaç duymaktadır. Kuvvetli ve güçlü yapısı ile yemek yeme ihtiyacı biraz yüksektir. Bu sebepten ötürü sadece mama ile beslemek belki yetersiz kalabilir. Aksaray Malaklısına yal ismi verilen yiyecek verilir. Arpa unu, süt ve yumurta bulunan bu besin hayvanlara güç katmaktadır. 

Aksaray Malaklısı Beslenme

Aksaray Malaklısının yavrusu 7-8 haftalık olduktan sonra anne sütünden kesilir. Bu durumda ise ek gıdalara ihtiyaç duyar. Sütten kesilen Aksaray Malaklısı için sulandırılmış inek sütü ve yumurta sarısı verilerek yeme ihtiyacı karşılanmalıdır.

Aksaray Malaklıları hiçbir yemeği ayırt etmezler. Her yemeği yiyebilen bu köpek türü, kuru ekmek bile olsa önüne konulan her şeyi yer. Oldukça iri bir cüsseye sahip olan bu köpek türünün, diğer köpekler ile yediği yemek ortalama aynıdır. Fazla yağlı yiyeceklerden uzak tutmanızda fayda var.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli