Agresif Kedinin Eğitimi Nasıl Verilir?

Bazı kedi sahipleri kedilerinin agresif ve hırçın olduğundan yakınmaktadır. Bu yazımızda sizlere agresif kedi eğitimi hakkındaki tüm detayları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle sevimli dostlarımız sürekli sevgi ve ilgi bekler.

Bazı kedi sahipleri kedilerinin agresif ve hırçın olduğundan yakınmaktadır. Bu yazımızda sizlere agresif kedi eğitimi hakkındaki tüm detayları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle sevimli dostlarımız sürekli sevgi ve ilgi bekler. Aynı zamanda eğitim vermek istediğinizde sabırlı davranmanız önerilir. Öte yandan kedinizin neden agresif olduğunu anlarsanız, eğitim süreci o kadar başarılı geçecektir. Ancak bir kedi sürekli agresif ve hırçınsa bazı hastalıklardan şüphe duyulabileceği gibi yalnızlık, endişe ve korkularının bir sonucu olabileceği de unutulmamalıdır.

Agresif kedilerin genelde doğal ortamda vakit geçirerek stresini atması gerekir. Ek olarak avlanan kedilerin de agresif tavırları kısa sürede ortadan kalkacaktır. Şimdi sizlere bu süreçte yapmanız gerekenleri madde madde sıralamaya başlıyoruz.

Şirin Dostlarımıza Özel Alanlar Sunmak

Nasıl ki insanlar stresli ve agresif olduklarında yalnız kalmak ve özel bir alanda vakit geçirmek isterse, kediler için de durum aynıdır. Sevimli dostlarımızla empati kurarak bu konuda destek olmamız önemlidir. Onları rahat bırakmalı ve gerekiyorsa hiç yaklaşmadan bir süre yalnız vakit geçirmesini sağlamalısınız.

İlgi Süresini Artırmak

Günümüzdeki bazı kedi cinsleri daima agresif davranabilir. Fakat hayvanseverler daima ilgiyle yaklaşarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca kedilerle geçirdiğiniz zamanı uzatarak daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Başvuracağınız bu davranışlar onların kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Bazen yalnız kalmak isteyen kedinizle aynı odada kalabilirsiniz ancak sürekli ilgi göstermek yerine onların bireysel vakit geçirmesine olanak tanıyabilirsiniz.

İlgi süresini artırmak için belirttiğimiz üzere aynı odada kalmanız bile yeterli olabilir. Belirli aralıklarla yaklaşabilir ve tepkisine göre hareket edebilirsiniz. Bazı kediler yaklaşma sırasında şiddet uygulamaya meyilli olabilir. Yine de onların bu durumunu anlayarak sakinliğinizi korumanız gerekiyor.

Renklilik Katmak

Sadece oyuncaklardan yararlanarak kedilerin gün içinde daha renkli bir aktiviteye sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Agresif kedinin eğitimi sürecinde aslında faydalı oyuncaklardan yararlanmanız gerekiyor. Bazen çevresindeki eşyalara karşı kendini savunabilen kediler için küçük renkli topları veya özel kedi oyuncaklarını tercih edebilirsiniz.

Bilgi Sahibi Olmak

Kedi sahipleri ya da kedi sahiplenmeyi düşünenler her konuda bilgi sahibi olmalıdır. İçgüdüsel olarak kedilerin stresli ya da sinirli oluşunu anlamak aslında çok kolaydır. Örneğin aynı ortamda iki erkek kedinin üstünlük kurma çabası doğaldır. Anne kedilerin yavrusuna yaklaşırken sizi tehlike olarak görmesi ve savunmaya geçmesi de normal durumlardandır. Tüylerini size karşı kabartan kediler bazen tırnaklarını da çıkarabilir. Tüm bu durumlar karşısında yapmanız gereken tek şey sakin kalmak ve neden bu tür davranışlar içinde olduğunu anlamaktır.

Davranış Analizi Yapmak

Agresif kedinin eğitimi sürecinde davranış analizi yapmanız da önerilir çünkü kediler çok farklı nedenlerden dolayı agresif davranabilir. Eğer onları sinirlendirecek hareketler içinde bulunmazsanız zamanla daha uysal bir hale bürünecektir. O halde kedinizin çevresel durumlara karşı analizini yapmalı ve ona göre ilgi göstermeye başlamalısınız.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli