Manks Kedi Irkı Bakımı ve Özellikleri

Ortalama 10-14 yıl arasında yaşayan Manks ırkı kedisi erkeklerde 4-6, dişilerde 4.5-5.5 kg ağırlıktadır. Adını Man arasından alan bu kedi ırkına dair birçok bilgi bulunmaktadır. Öncelikle diğer kedi ırklarından farklı olarak suyla oynamaya bayılan bu kediler son derece arkadaş canlısıdır. Hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla çok iyi anlaşan Manks kedilerinin bakımı da kolaydır. Çabuk olgunlaşmayan ve bazı genetik hastalıklara sahip olan Manks kedileriyle ilgili diğer bilgileri yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Manks Kedisi Görünümü Nasıldır?

Kuyrukları çok küçük olan bu kediler tavşan gibi zıplayarak yürür. Bu özelliği de diğer kedilerden ayrılmasına neden olur. Yüzmeyi seven bu kedilerin tam olgunlaşma süresi 5 yıla kadar uzanabilir.

Manks Kedisi Karakteri

Manks kedisi oyuncu bir kedi ırkıdır. Yaşadığı ortama kısa sürede adapte olurlar. İyi bir fare avcısı oldukları da unutulmamalıdır. Uyumak için genelde sahibinin kucağını tercih ederler. Bu yüzden sevecen bir karaktere sahiptir. Eğitilmeye müsait olan bu kediler meraklıdır. Haliyle kapı ve pencereleri açmak için aniden harekete geçebilir.

Manks Kedisi Genel Özellikleri

Manks kedisinin çok kısa bir kuyruğu vardır. Ancak çene yapısı güçlüdür. Yanaklar dolgun yapıda olan bu kedilerin orta boy kedi cinsinden olduğu unutulmamalıdır. Kusursuz ve parlak görünümü, çikolata, mavi ve leylak rengindeki tüyleri de onları çok sevecen kılar.

Manks kedisinin doğal bir mutasyon sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Manken gibi yürüyen bu kediler doğayı çok sevdiği gibi ev ortamında da uzun süre yaşayabilir. Elbette sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için bakımının düzenli yapılması gerekiyor. Sonuç olarak Manks kedisi özellikleri bakımından sahiplenilmeye devam edilen bir kedi ırkı olarak dikkat çekmektedir.

Manks Kedisi Bakımı

Manks kedisi bakımı diğer kedi ırklarıyla aynıdır. Tüy yapısı özel olarak korunmalı ve günlük taranmalıdır. Haftada 1 defa banyo yapması gereken bu kedilerin tırnak bakımına da dikkat etmelidir. Genetik olarak Kornea ve Megakolon hastalıklarına yakalanma ihtimali yüksek olan bu kedilerin her zaman hijyenik ortamda yaşaması gerekir. Tırnak, ağız ve diş bakımına da ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli