Köpeğinizin Hasta Olabileceğinin En Önemli İşaretleri

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de birçok akut ve kronik sağlık sorunu görülebilmektedir. Bir köpek sahibinin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise bu sağlık sorunlarına ait belirtileri ve işaretleri bilmektir. Birçok hastalıkta ve sağlık sorununda erken teşhis ve müdahale hayat kurtarıcıdır. Eğer problemin işaretlerini iyi bilirsek, erken bir şekilde tespit edersek, muayene, teşhis ve tedavi erken yapılırsa; başarı şansı o kadar artar ve tedavi süresi o kadar kısalır. Özellikle belirli yaştan sonra köpeklerde de insanlarda olduğu gibi kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır ve bunların işaretlerini görmek her zaman kolay değildir. Sonuç olarak köpeğinizdeki anormalliği ve hastalık belirtilerini görmeniz, onun hastalıklar ile savaşına ve hayatta kalmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Köpekler kendisini ifade etmek için ses çıkarsa veya hareketler yapsa da sağlık sorununu veya ağrıyan bir yerini söyleyemez. Tabi ki köpeğini iyi tanıyan bir sahip bir anormallik olduğunu anlayacaktır. Özellikle köpeklerde görülen en yaygın belirtileri bilmek, evcil hayvanınızın bu durumdan etkilenme riskini minimuma indirecektir.

Köpeğinizin Hasta Olduğuna Dair Önemli İşaretler

Konuya başlamadan önce şunu belirtmek isteriz. Köpeklerde yüzlerce hatta binlerce farklı hastalık vardır. Bazı belirtiler ortak olsa da binlerce hastalığı bir arada düşündüğümüzde çok farklı belirtilerin ve işaretlerin görülmesi normaldir. Burada sizlere daha sık gördüğümüz ve önemli olan işaretleri vereceğiz.

  • Ağız Kokusu ve Salya: Köpeklerde ağız kokusu bir sınıra kadar normal karşılanabilir. Fakat yaklaştığınızda sizi rahatsız ediyorsa bu durumun altında bir sorun olma ihtimali yüksektir. Ayrıca salya artışı veya azalması da benzer şekilde sorunların habercisidir.

 

  • Aşırı Su İçme veya Aşırı İdrar Yapma: Su her ne kadar sağlık olsa da bazen suyun aşırı tüketimi kafamızda soru işareti oluşturmalıdır. Çünkü bunun altında başta üriner sistem problemleri olmak üzere çeşitli problemlerin olma ihtimali yüksektir. Aşırı idrar yapma ise genellikle aşırı su içme ile alakalıdır.
  • İştahsızlık ve Kilo Kaybı: Hem akut hem de kronik birçok sorunda iştahsızlık ve belirli bir zaman sonra ise kilo kaybı görülebilir. Direk olarak bu işaretlere bakarak nedeni belirlemek kolay olma da köpek sahipleri için bir anormallik olduğunun önemli bir işaretidir.
  • Egzersiz Yaparken Zorlanma: Köpeklerde yaş, ırk gibi faktörlere bağlı olarak egzersiz durumu değişebilir. Fakat özellikle egzersiz yaparken, yürürken ya da oyun oynarken aşırı tepkiler görüyorsanız bir sorun olabilir. Bu hızlı nefes alma, kısa sürede pes etme ve bir yere oturma, kalp çarpıntısı gibi belirtiler olabilir.
  • Normale Göre Fazla Uyumak: Köpeğinizi tanıyorsanız onun hangi saatlerde ne kadar uyuduğunu az çok biliyorsunuz demektir. Eğer köpeğinizin uyku saatleri ve süreleri değişmiş ise ve normale göre fazla oluyorsa nedenini araştırmak gerekebilir.
  • Sindirim Sistemi Düzensizlikleri: Birçok hastalık ilk olarak sindirim sistemini etkiler ve bunun sonucunda kusma, ishal, kabızlık, gaz gibi belirtiler ortaya çıkar. Köpeğiniz bu semptomlardan birisini veya birkaçını gösteriyorsa hiç vakit kaybetmeyin deriz.
  • Göz Mukozaları ve Deride Değişiklikler: Göz, ağız ve burun gibi yerlerdeki mukozalar köpeğinizin sağlığı hakkında ciddi bilgiler verebilir. Aşırı kırmızı olması, koyu renk alması, sararması en çok gördüğümüz işaretlerdir. Yine deri üzerindeki ve tüylerdeki değişikliklerde bizlere önemli bilgiler verir.

 

Sonuç olarak bir köpek sahibi, köpeğini iyi bir şekilde tanımalı ve bir anormallik olduğunu bilmelidir. Sonrasında ise durumun tespiti ve tedaviye başlanması için vakit kaybetmeden veteriner hekim kontrolü şarttır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli