Kedilerde Saldırganlık

Kediler, karşısında tehdit olabilecek köpek gibi birçok canlıya göre daha küçüktür ve genellikle bir kavga esnasında diğer hayvanların hedefi olurlar. Bu durum onları her türlü tehlikeye karşı savunmasız hale getirir. Bir kediye sahip olan herkes, kedisinin özellikle evin dışında karşılaşılabilecek tehlikelerden korunmaya ihtiyacı olduğunu anlar bunu doğal karşılar. Kedilerin verdiği bu tepki bir savunma tepkisidir ve kendisini tehdit altında hissettiğinde açığa çıkar. Saldırganlık ve diğer bir ifade ile savunma tepkisi ayrıca korku, sağlık durumu, ağrı hissi, genetik yatkınlık, çevresel değişim ve koruma içgüdüsü gibi nedenlerden de kaynaklı olabilir. Her ne kadar genellikle kediler tehditlere karşı saldırgan bir tutum sergilese de aşırı agresif davranışlar kedi sahibini ciddi anlamda zorlar ve birlikte yaşamayı güçleştirir.

Kedilerde Agresiflik Belirtileri

Kedilerin agresif olması tamamen kendisini tehdit altında hissetmesi ile alakalıdır. Size göre tehdit olarak algılanmayan ve tehdit görülmeyen bazı durumları kediler çok ciddi bir tehdit unsuru olarak algılayabilir. Bu konuda kedilere de hak vermek gerekir. Örnek olarak çok yakın bir arkadaşınız ile kedinizi tanıştırdığınızda; arkadaşınızı kediniz bir tehdit olarak görebilir ve saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Kediler agresif olduklarında genellikle korkulu bir ifadeye sahiptir. Vücut duruşundan ve ifadelerinden bu korkuyu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Agresif bir davranış için hazırlanan kediler saldırı planladıkları kişi veya yere doğru bakarlar, buraları takip ederler. Ayrıca tıslama olarak adlandırdığımız sesi çıkarırlar. Geriye doğru kendisini çekmiş ve her an ileri atak yapacakmış gibi olan bir görüntüde saldırı hazırlığında olan bir kedinin tipik görüntüsüdür. Bunun yanında diş gösterme, kulakların geriye çekilmesi, kuyruğun yukarı kaldırılması gibi belirtilerde agresifliğin belirtileri arasında sayılabilir.

Kedilerde Agresiflik Nedenleri

Kedilerde agresiflik ve saldırganlığın altında birçok faktör yatabilir. Fakat ana mesele yukarıda da söylediğimiz gibi kedinin kendisini tehdit altında hissetmesidir. Tabi ki kediler arasında da bireysel farklılıklar vardır. Her insanın sinirlenme tepkisi ve şiddeti farklı olduğu gibi kedilerde de farklılıklar söz konusudur. Özellikle yaşamının ilk aylarında insanlar ile iletişimi olmayan kediler sonrasında insanlara karşı daha tepkili ve saldırgan olabilmektedir. Evde doğup büyümüş olan kedilerde agresiflik daha az sıklıkla görülmektedir. Bunda sosyal iletişimin etkisi büyüktür

Korku, saldırganlığın önemli bir nedenidir. Kedilerde korkuya neden olabilecek birçok faktör vardır. Tanımadığı birisi, tanımadığı bir başka canlı, alışkın olmadığı ortam, fazla gürültü, yakınındaki bir başka kedinin başına gelen kötü bir olay, travmalar, ağrı hissetmesi, bazı hastalıklar kedinizin korkmasına neden olabilen faktörlerden sadece bir kısmıdır.

Saldırgan davranışlar koruma içgüdüsü ile de alakalıdır. Anne bir kedinin yavrularını koruması, kedinin yuvasını veya mamasını koruması buna birkaç örnektir. Yine kediler kendisine benzer birçok canlıda olduğu gibi bölge işaretlemeyi severler. Yani kedi kendisi için bir bölge belirlemiştir ve bu bölgeye giren yabancılara tepki verebilir.

Çözüm Yolları

Kedilerde agresiflik ve saldırganlığın çözümü için öncelikli olarak sahibi ile beraber bazı davranış testleri yapılması gerekir. Bu davranış testlerine göre ana neden ve kedinizin hassas olduğu noktalar belirlenir. Buna göre çeşitli terapiler ve bazen medikal uygulamalar ile sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılır.

Burada kedi ile sahibi arasındaki iletişim ve geçmiş oldukça önemlidir. En iyi terapist kedinin sahibidir ve kediyi en iyi anlayan da yine odur. Bu nedenle kediniz ile sürekli olarak iletişim halinde olmanız, ona güven duygusu vermeniz önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli